Advertisement

JPMorgan Chase & Co.'nun sentetik ürünlerden kaynaklanan 2 milyar dolarlık sürpriz zararı, küresel finans piyasalarına yönelik riskleri bir kez daha ön plana çıkardı. Asya hisse senetleri Kasım ayından bu yana en keskin haftalık kaybını yaşamaya hazırlanırken, ABD endeks vadeli kontratları ve petrol düştü. ABD Hazine tahvilleri rallisini sekizinci haftaya da taşıdı ve 1998'den bu yana en uzun süreli çıkış dönemini yaşadı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:53'te yüzde 0.7 aşağıda seyrediyordu. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 1.2 geriledi. 24 ham maddeyi içeren S&P GSCI Endeksi sekiz gün üst üste geriledi. On yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi fazla değişmeyerek yüzde 1.86'da kaldı. ABD doları 16 önemli para biriminin büyük bölümü karşısında değer kazandı.

JPMorgan'ın CEO'su Jamie Dimon, bankanın baş yatırım ofisindeki "berbat" bir başarısızlıktan dolayı yaklaşık 2.0 milyar dolar kaybettiğini söyledi. Çin'de tüketici enflasyonu, Mart ayındaki yıllık yüzde 3.6 artıştan Nisan ayında, beklentilere paralel bir şekilde, yüzde 3.4 artışa yavaşladı.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd.'den Shane Oliver, "Açık bir şekilde, JPMorgan yanlış yaptı" dedi ve "Bunun yalnızca bir işlemden kaynaklandığı şüphesini taşıyorum. Ancak riskten kaçındığımız bir haftada ortaya çıktı" değerlendirmesinde bulundu.