Advertisement

30 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi, Yunanistan'da 6 Mayıs seçimlerinden bu yana hükümetin kurulamamasının güvenli varlıklara yönelik talebi artırması sonucu, altı gün üst üste rekor seviyelere geriledi.

10 yıl vadeli Alman tahvilleri, Avrupa Komisyonu'nun Şubat ayındaki tahmini teyit ederek, 17 ülkeli Euro Bölgesi'nde gayrı safi yurtiçi hasılanın bu yıl yüzde 0.3 daralacağını kaydetmesinin ardından dördüncü haftayı da kazançla geçirmeye yönlendi. İtalya tahvilleri, borçlanma kağıdı ihalesinde faizin düşmesinin etkisi ile değer kazandı. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Euro Bölgesi'nin Yunanistan'ın eurodan çıkması durumunda bununla başa çıkabileceğini kaydetti. Şubat 2013'te vadesi dolacak Yunanistan tahvilleri dokuz gün ard arda düştü.

Edinburgh'da RIA Capital Markets Ltd.'den stratejist Nick Stamenkovic, "Yunanistan'da siyasi görünüme ilişkin süregelen tedirginlik ve Avrupa para birliğinde çıkma ihtimalinin artması, Alman tahvillerine yönelik talebin sürmesini sağlıyor" dedi ve "Alman tahvillerinin görünümü, nihayetinde Yunanistan'daki siyasi gelişmeler tarafından etkilenecek risk piyasalarındaki hareketle belirlenecek" değerlendirmesinde bulundu.

30 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi iki baz puan ya da 0.02 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 10:37'de yüzde 2.22'ye indi. Bu kağıdın faizi gün içinde yüzde 2.201'e kadar düşerek Bloomberg'in veri toplamaya başladığı 1994'ten bu yana en düşük seviyesini gördü. Temmuz 2044'te vadesi dolacak yüzde 2.5 faizli tahvilin fiyatı 0.545 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 5.45 euro yükselerek 106.465'e çıktı.

10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi de iki baz puan düşerek yüzde 1.52'ye indi. Bı kağıdın faizi bu hafta yedi baz puan geriledi.