Advertisement

(DHA) -  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Okan Üniversitesi'nde düzenlenen Akıllı Ulaşım ve Otomotiv Sistemleri Çalıştayı'nda konuştu.

Türkiye'nin üretim konusunda hamallık yapmadığını söyleyen Çağlayan, Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu 135 Milyar dolarla kırdıklarını söyledi. Dünyada sadece tek bir ülkeye ihracat yapamadıklarını açıklayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu ülkenin adını şu şekilde açıkladı: "Kesin karar verdik. Ben de gideceğim oraya. Alın atlasa bakın, bulabilirseniz biraz büyük bir mercekle bakın. Kiribati diye bir ada ülkesi var. Çok küçük bir yer."

YERLİ OTOMOBİL TARTIŞMASI

Yerli otomobil üretimi tartışmalarına da değinen Bakan Çağlayan, Türkiye'nin mutlaka elektronik ve gömülü yazılım konusunda tedbir alması gerektiğini söyledi. Çağlayan, "Sayın Başbakanımızın 'ben yerli bir otomobil istiyorum' sözünün ardında yatan sebep budur. Birileri hala farklı değerlendirip, bunun adının Ali, Veli, Mehmet olduğunu sanıyor. Geçmişte gördük zaten. Kartal gördük, Şahin gördük, Doğan gördük. Bir sürü kuşları gördük. Biz aslan görelim. Bu yeterki Türk mühendisinin tasarımı olsun" şeklinde konuştu.