Advertisement

Nicolas Sarkozy'den cumhurbaşkanlığı görevini devralmasının ardından Berlin'e giden Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'daki seçmenler euroda kalmak için kemer sıkma programlarına bağlı kaldıkları sürece ülkede büyüme önlemleri uygulamayı da düşünebileceklerini söyledi.

Hollande ile beraber Berlin'deki ofisinde düzenlediği basın toplantısında Merkel, büyümeyi destekleyici önlem taleplerinin değerlendirileceğini, Avrupa Birliği'nin Yunanistan'a bazı teklifler sunabileceğini söyledi. Merkel, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalabileceğini ifade ederek, "Yunan halkı tam bunu oyluyor olacak" dedi.

Avrupa'nın en büyük iki ekonomisinin liderlerinin ilk görüşmesi, hükümet kurma çabaları başarısız olan Yunanistan'ın yeniden seçime gideceğini duyurmasının hemen sonrasına rastladı. Bütçe açığının, 2 yıldır Avrupa genelinde finansal krize neden olduğu Yunanistan'ın eurodan çıkacağı spekülasyonları euro ve hisse senetlerine değer kaybettirdi.

Hollande, cumhurbaşkanlığı görevini resmi olarak da devralmasının yalnızca 12 saat sonrasına Merkel ile bir araya geldi. Resesyondaki 5. yılından geçen Yunanistan'ın etkisiyle Fransa'daki sosyalistlerin lideri Hollande, kampanya sürecinde savunduğu konulara geri döndü ve politika yapıcıların kemer sıkmadan başka önlemler de almasının gerektiğini söyledi.

Yunanistan'daki seçim sonuçlarına ne olursa olsun saygı duyacağını belirten Hollande, "Ancak Yunanistan'a bir sinyal vermek benim sorumluluğun. Yunanlıların yaşadığı sıkıntıları ve acıları hissedebiliyorum. Yunanlıların, onlara büyüme önlemleri ile gideceğimizi bilmesini istiyorum" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Mayıs 2012 Çarşamba, 07:57 Misafir yunanistanın herhangi bir potansiyeli yok,zaten ab'den öncede siyasi ve ekonomik olarak çıkmazdaydı,ab'den sonrada ab'ye sırtını dayayarak geçimini sağlıyordu,şimdi ab'den yada eurodan çıkma gibi bir lüksleride yok,bu gerçeği görmeleri ve ne yazıkki acı reçeteyide kabullenmeleri gerekiyor.