Advertisement

Çin, Mart ayında da ABD'nin en büyük kreditörü olmayı sürdürdü. ABD'nin 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisinin Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine çıkması, Çin'in ABD hazine kağıdı cinsinden varlıklarını artırmasında etkili oldu.

Çin, elinde ABD hazine kağıtlarını yüzde 1.3 artırarak 1.17 trilyon dolara çıkardı. ABD'nin en büyük ikinci kreditörü Japonya ise ABD hazine kağıdı varlıklarını yüzde 0.2 azaltarak 1.08 trilyon dolara düşürdü. ABD hazine kağıtlarının net alımları17.8 milyar dolar ile yüzde 0.4 artış kaydederek 5.12 trilyon dolara yükseldi.

Yatırımcıların, ABD istihdam piyasasındaki kazançların sürdürülebilir ekonomik büyümeye işaret ettiğini speküle etmesiyle 2011'i yüzde 1.88 ile sonlandıran 10 yıllık ABD hazine tahvillerinin faizi 20 Mart'ta yüzde 2.40'a çıktı. Çin'in para birimi rezervleri ise ilk çeyrekte yüzde 3.9 arttı.

Fiyat seviyesinin bu noktada daha anlamlı olduğunu belirten New York'taki HSBC Holdings Plc'nin faiz stratejistlerinden Larry Dyer, tüm yatırımcıların faiz aradığını, ancak mevcut seviyelerinden bir miktar kaygı duyduğunu söyledi.