Advertisement

ABD ham petrol stoklarının artmasının ve Yunanistan'ın hükümet oluşturmakta tıkanmasının bölgedeki krizi alevlendireceğine dair endişe ile petrol New York'ta yaklaşık beş ayın düşüğünde işlem görüyor. 

Batı Teksas WTI petrol vadelileri yüzde 1.5 gerileyerek kesintisiz düşüşünü dördüncü güne taşıdı. Amerikan Petrol Enstitüsü'nün raporuna göre ABD stokları geçtiğimiz hafta 6.6 milyon varil artış kaydetti. Bloomberg News'un araştırmasına göre  bugün açıklanacak resmi raporda artışın 1.8 milyon varil olduğu tahmin ediliyor. Yunanistan 10 haziran tarihinde yeni bir seçime gitmeye hazırlanırken Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble söz konusu seçimlerin Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalıp kalmayacağına dair bir manada referandum olacağını söyledi.

NYMEX elektronik işlemlerdeki haziran teslimli ham petrolün varili 1.38 dolar gerileyerek 19 aralık tarihinden beri en düşük seviye olan 92.60 dolara düşerken Sidney saati ile 14.00'te 92.66 dolar oldu. Petrolün kontratı dün yüzde 0.8 gerileyerek 93.98 dolar olurken fiyatlar bu yıl yüzde 6.2 ekside seyrediyor. 

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'nda işlem gören haziran teslimli brent petrolün varili yüzde 1 gerileyerek 111.17 doları bulurken daha aktif olan temmuz vadelileri ise yüzde 1 kayıpla 110.43 seviyesine düştü. En yakın vadeli Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı 18.51 dolar oldu.