Advertisement

İkinci kez seçimlere gitmeye hazırlanan Yunanistan'ın eurodan çıkacağı ve bölgedeki borç krizini kontrol altına alma çabalarını yoldan çıkaracağı endişelerinin etkisiyle Asya Borsaları geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi son 1 ayın en uzun süreli kayıp dönemini kaydetti.

Satışlarının üçte birini Avrupa'da kaydeden Japon fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 1.6 değer kaybetti. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., metal fiyatlarının düşmesinin ardından yüzde 3.3 geriledi. Avustralyalı kamyon şirketi Toll Holdings Ltd., bu yıl karlarının düşeceğini tahmin etmesi üzerine yüzde 15 düşüş kaydetti. Çin'deki yeraltı alışveriş merkezleri imarcısı Renhe Commercial Holdings Co., MSCI Inc.'in hissenin endeksten çıkarılacağını söylemesinin ardından yüzde 6.2 değer kaybetti.

Avrupa'daki baskıların artmasıyla, politika yapıcılar müdahale edene kadar ufak bir kriz görülebileceğini, ancak şu an o noktada durulmadığını belirten Russell Investment Group'un Sidney'deki baş yatırım stratejisti Andrew Pease, Asya'daki piyasa ve ekonomilerin şansının ihracatlara kalmış olduğunu söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.8 düşüşle 115.01 puana geriledi ve 11 Nisan'dan bu yana en uzun süreki kayıp dönemine işaret etti. Endekste değer kazananan her hisseye karşılık 5 hisse düştü. Endeks 29 Şubat'taki zirvesinin neredeyse yüzde 10 altında seyrediyor.

Japon Nikkei Endeksi, makina siparişlerinin beklentinin altında gerilemiş olmasına rapmen yüzde 0.9 düştü. Güney Kore Kospi Endeksi yzüde 1.9 geriledi. Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi ise ülkede Tüketici Güveninin bu yılın en düşük seviyelerine işaret etmesinin ardından yüzde 2 düştü.