Advertisement

Hükümet kuramayan Yunanistan'ın yeni bir seçime doğru gitmesi ile ülkenin Euro Bölgesi'nden çıkacağına dair spekülayonlar Dolar Endeksine rekor kazanç sağlarken altın ise üstü üste dördüncü gün düşüşünd ayı piyasasına giriyor.

Spot altının onsu yüzde 0.7 kadar kayıpla eylül ayında tüm zamanların rekorunu kırdığı seviyeden yüzde 20 düşüşle 1,533.35 dolara geriledi. Kıymetli metal Londra'da yerel saatle 04.48'de 1,535.97 dolardan işlem görd. Haziran teslimli altın da yüzde 1.6 değer kaybıyla 1,533 doları görürken rekor seviyesinin yüzde 20 altına indi. Bir türlü hükümet kurmayı başaramayan Yunanistan ikinci kez sandığa gitmeye hazırlanırken Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble söz konusu seçimlerin Yunanistan'ın Euro Bölgeesi'nde kalıp kalmayacağına dair referandum görevi göreceğini belirtti.

Fat Prophets kaynak analisti David Lennox konuyla ilgili "İnsanlar altının güvenli liman özelliğini kaybettiğini söylüyorlar. Altın, euronun düşüşünden beslenen dolar tarafından kayba sürükleniyor. Külçe altın geçtiğimiz yıl 1,921.15 dolar zirvesini gördüğünden beri eylül ve aralık ayında iki kere daha yüzde 20 kayıp yaşadı." açıklamasında bulundu. 

New York altın vadelileri de geçtiğimiz yıl yaşadığı rekorun ardından ayı piyasasına girdi. 12 günlük yükselişle 1973'ten beri en uzun yükseliş serisini yaşayan Dolar Endeksi ise pek fazla değişim göstermeden seyrediyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Mayıs 2012 Perşembe, 12:23 Misafir siz hala neyin kafasındasınız gençler. hiç mi tekniğe bakmıyorsunuz hiç mi altının yönüne bakmıyorsunuz. altının düşeceğini bunca zaman anlamayıp elinde 105 ten altın tutanlar siz bilmediğiniz işe ne diye girişiyorsunuz. altının şu anki görünümünde yukarı çıkma eğilimi olmadığı öylesine açıktırki bunu en basit analizlerle anlayabilirsiniz. belki kısa vadeli dalgalanmalar olabilir ama bence bu ani çıkışlarda sizin için çok büyük fırsattır unutmayın bunu.83 lere geldiğinde de hala buraya bakıyor olacaksınız elinizdeki 105lik altınlarla.bunu göze alarak sabır içinde beklyebilrsniz buyrun bekleyin
17 Mayıs 2012 Perşembe, 11:35 Misafir hedefi eylüle110tl merak etmeyin
17 Mayıs 2012 Perşembe, 09:42 Misafir biraz ileride iyi bir yükseliş var