Advertisement

Yunanistan'da hükümet kurulamamasının risk iştahını azaltması üzerine yüksek getirili varlık talepleri azaldı; Asya paraları 4 ayın en düşük seviyesine işaret etti.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi'nin 4. gününde de ekside seyrederken, Güney Kore wonu ve Malezya ringgiti, Asya paralarındaki düşüşe öncülük etti. Atina'nın seçim sonrasındaki koalisyon hükümeti kurba çabaları sonuç vermedi ve Yunanistan önümüzdeki ay yeniden seçime gitmeye karar verdi. Dün açıklanan Çin'in doğrudan yabancı yatırım verileri, Nisan'da 6. kez düşüşe işaret etti ve Çin'deki doğrudan yabancı yatırımlar küresel krizden bu yana en uzun süreli taban kaybını yaşadı.

Yunanistan'ın yeniden seçime gideceği haberlerinin eurodan çıkış riskini artırdığını vurgulayan Standard Chartered Plc'nin Asya Döviz stratejileri müdürü Thomas Harr, ikinci olarak da Çin'deki yavaşlamanın piyasayı olumsuz etkilediğini belirtti.

Malezya ringgiti, ABD doları karşısında yüzde 0.8 değer kaybederek 3.1040 düzeyine gerileyerek Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini kaydetti. Güney Kore wonu yüzde 0.7 zayıflayarak 1,161.50'e, Filipin pezosu yüzde 0.5 düşüşle 42.865'e ve Tayland bahtı da yüzde 0.4 azalarak 31.45'e geri çekildi. Asya Dolar Endeksi 115.42 puanla 16 ocak'tan bu yana en düşük düzeyine işaret etti.