Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in ekonomisindeki yavaşlamanın derinleşeceği spekülasyonu ve Yunanistan'da hükümet kurulamamasının eurodan çıkış endişelerini artırması üzerine Çin Borsası 4. gününde de düşüş kaydetti.

China Construction Bank Corp., Shanghai Securities News'in, ülkenin en büyük 4 bankasının toplam net kredilerinin bu ayın ilk 2 haftasına 0'a yakın olduğunu söylemesinin ardından yüzde 1'den fazla değer kaybetti. Sany Heavy Industry Co., Deutsche Bank AG'nin yatırımcılara  Çin hisselerinde düşük ağırlıkta kalmalarını tavsiye etmesi üzerine sanayi hisseleri endeksindeki düşüşe öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 2,346.28 puana gerileyerek 17 Nisan'dan bu yana en düşük ve Ocak'tan bu yana en uzun süreli düşüşüne yöneldi. Endeksteki hisseler, tahmini kazançlarının 10.1 katından fiyatlanıyor. CSI 300 Endeksi yüzde 0.7 düşüşle 2,600.42 puana indi. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.2 kayıpla 95.24 puanda kapandı.

Son ekonomik verilerden ötürü yatırımcıların güveninde azalma olduğuna dikkat çeken Haitong Securities Co.'nun analistlerinden Zhang Qi, buna rağmen birkaç günlük düşüşten sonra piyasanın geri sıçrayacağını öngördü ve hükümetin ekonomiyi desteklemek üzere harekete geçeceği beklentilerini hatırlattı.

Şanghay Endeksi'nde yüzde 7.8 milyar hisse el değiştirdi ve işlem hacmi bu yılın günlük  ortalamasının yüzde 1.6 altında kaldı. Endeksin 30 günlük volatilitesi 14.36 puan ile 2012'nin en düşük düzeyinde seyrediyor.