Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin'de yavaşlamanın derinleşebileceği ve Avrupa'daki borç krizinin, Yunanistan'da yeni hükümetin kurulamaması ile birlikte daha da kötüleşebileceği endişeleri sonrası değer kaybetti. Bu hareket sonucu, gösterge endeks son altı ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Bank of China Ltd., Shanghai Securities News'ta, Çin'in dört büyük bankasının net kredilerinin bu ayın ilk iki haftasında neredeyse sıfır seviyesinde olduğu yolunda çıkan bir haberin ardından, Hong Kong'daki işlemlerde yüzde 2.7 düştü. Samsung Electronics Co., Digitimes'ta çıkan bir habere göre, Apple Inc.'nin bir rakibinden yarıiletken alımını artırmasının ardından yüzde 6.2'lik keskin bir düşüş gerçekleştirdi. Semiconductor Manufacturing International Corp., MSCI Inc.'nin küresel gösterge hisse senedi endekslerinden çıkardığı şirketlerin hisselerindeki satışlara öncülük etti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 2.5 düşerek Hong Kong saati ile 14:52'de 922.74 puana indi ve 23 Kasım'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Teknoloji hisselerini içeren endeks yüzde 4.6 geriledi ve 10 grup arasında en hızlı düşüşü gösteren endeks oldu. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi, Deutsche Bank AG'nin, sanayi aşırı kapasitesinden dolayı şirket karlarında büyümenin olumsuz etkilenebileceğini kaydederek, Çin hisseleri için tavsiyesini düşürmesinin ardından yüzde 3 geriledi.

Manila'da Bank of the Philippine Islands'dan Paul Joseph Garcia, "Yatırımcılar, nakit ve sabit getirili menkul kıymetler yoluyla savunmada kalacak. Zira Avrupa ve Çin'deki durumdan endişe duyuyorlar" dedi ve "Yunanistan'in kurtarma planını uygulayamayacağı ve Çin'in sert iniş yapabileceği korkuları var" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi dokuzuncu haftayı da kayıpla geçirmeye yöneldi ve bu durumda, 1994'ten bu yana en uzun süreli haftalık düşüş serisini gerçekleştirmiş olacak. Bu yıl yüzde 0.7 yükselen endeks, tahmini şirket karlarının 9.8 katı düzeyinde değerlenmiş durumda. Gelişmiş ülke hisselerinin göstergesi olan SMCI Dünya Endeksi bu yıl yüzde 2.2 yukarıda ve değerlemesi karların 11.8 katı düzeyinde.