Advertisement

Euro Bölgesi'nde, borç krizinin ekonomiyi ve tüketici talebini zayıflatmasının etkisi ile, enflasyon Nisan ayında yavaşlarken, ihracat Mart ayında geriledi.

17 ülkeden oluşan bölgede enflasyon oranı Nisan ayında, Mart ayındaki zeviyesi olan yüzde 2.7'den yüzde 2.6'ya geriledi. Bu, 30 Nisan'da duyurulan ilk açıklama ile aynı oranda gerçekleşti. Euro Bölgesi ihracatı ise Mart ayında, önceki aya göre yüzde 0.9 egriledi. İhracat Şubat ayında yüzde 2.2 yükselmişti.

Euro Bölgesi ekonomisi, bütçe kısıntıları ve artan enflasyonun tüketici harcamalarını olumsuz etkilemesi ve şirketlerin fiyat artışına gitme kapasitelerini düşürmesinin etkisi ile ilk çeyrekteki durgun seyrin ardından, birkaç toparlanma işareti gösterdi. Avrupa Merkez Bankası (AMB), 3 Mayıs'taki toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 1'de bırakmıştı. Bu toplantı sonrası, Başkan Mario Draghi, enflasyon görünümüne yönelik risklerin geniş anlamda dengelendiğini belirtmişti.

Commerzbank AG'nin Frankfurt ofisinden ekonomist Michael Schubert, "Eğer Avrupa Merkez Bankası harekete geçerse, bu fiyatlardan dolayı değil, ekonomik gelişmeden dolayı olacak" dedi ve "Euro Bölgesi enflasyonunun 2013 yılında normalleşmesini bekliyoruz. Ekonomi bu yılın ikinci yarısında muhtemelen kademeli olarak toparlanacak ve bu, Avrupa Merkez Bankası'na faizleri sabit tutması için potansiyel yaratacak" değerlendirmesinde bulundu.