Advertisement

JP Morgan Chase&Co.'nun pozisyonları hakkında bilgilendirilmeyi beklemediğini belirten ABD'deki Döviz İşlemleri Denetleme Kurumu (OCC), bankanın 2 milyar dolarlık zararına yol açan işlemlerinin izlenmediğini açıkladı.

OCC'nin sözcülerinden Bryan Hubbard, kurumun görevinin, aralarında JP Morgan Chase'in de bulunduğu Amerikan bankalarının geniş kapsamlı risk yönetimi politikalarını izleyip, sınırlamalar getirmek ve beklentilerin uzağına düşen operasyonlarda şirket yönetimini uyarmak olduğunu belirtti.

Bankayı etkileyen ciddi gelişmeler dışında, finansal işlemler hakkında regülatörleri bilgilendirme zorunluluğu bulunmadığını anlatan Hubbard, denetimler tam olarak işleseydi bile bu kayıpların olabileceğini söyledi.

JP Morgan CEO'su Jamie Dimon 10 Mayıs'ta, bankanın berbat hatalarının 2 milyar dolarlık zarara yol açtığını söylemişti. Sermaye piyasası kurulu SEC ve diğer federal denetçi kurumlar durumu araştırıyor.

Hubbard, OCC denetçilerinin risk kontrollerine odaklandığını, kuruluşların kredi ve yatırım işlemlerini sürekli olarak takip etmediğini aktardı.