Advertisement

Atina'nın hükümet kurmada başarısız olmasının, ülkenin eurodan çıkacağı spekülasyonunu artırması ve hem ABD hem de Japonya'dan gelen verilerin ekonomik yavaşlamanın ham madde taleplerini düşüreceği endişelerine neden olması üzerine emtia düşüşe geçti.

Standard&Poor's GSCI Spot Endeksi yüzde 0.7 kayıpla 631.79 puana gerileyerek 5 ayın en düşüğüne yaklaştı. Son 11 seansın 10'unda düşüş kaydetmiş olan endeks bugün sabah Singapur saati ile 10:46'da 632.08 puandaydı. 4. gününde de değer kaybeden petrol 5 ayın en düşüğüne yaklaşırken, bakır da Ocak'tan bu yana en düşük seviyesinden işlem gördü. Altın ve gümüş de geriledi.

Yunanistan cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ın 6 Mayıs'taki seçimlerin ardından ulusal birlik hükümeti oluşturulması için üstlendiği arabuluculuğun da sonuç vermemesiyle, Yunanistan yeniden seçime gidecek. Almanya Başbakanı Wolfgang Schaeuble, yeni seçimlerin, ülkenin euro geleceği için referandum niteliğinde olacağını söyledi.

Morgan Stanley'nin baş metal ekonomisti Peter Richardson, Yunanistan'daki durum bir şekilde çözülmedikçe, piyasaların belirsizlikleri ve riskleri fiyatlayacağını belirtti.

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Japonya'da makina siparişleri Mart'ta yüzde 2.8 düşerken, ABD'de de perakende satışlar Nisan'da bu yılın en düşük büyümesini kaydetti.