Advertisement

Avrupa'daki krizin ihracat taleplerini tehdit etmesiyle, yeniden inşa harcamaları desteği tam azalmadan Japon ekonomisi ilk çeyrekte beklentinin üzerinde büyüme kaydetti. Japonya ilk çeyrekte yzüde 4.1 büyüyerek, yüzde 3.5 beklentisinin üzerinde geldi. Ülke son çeyrekte yüzde 0.1 genişlemişti.

Mart'ın ortasından bu yana dolar karşısında yüzde 4 yukarıda seyreden yen, ilk çeyrek büyümesinin bu yılın zirvesine işaret etmesiyle siyasetçileri, Japonya Merkez Bankası'na daha fazla teşvik yapmaları için baskılamaya neden olabilir. Yunanistan'ın eurodan çıkışın eşiğine gelmesiyle Avrupa'daki borç krizi ihracat ve finansal piyasaları tehdit ediyor.

Japonya'nın sağlam bir toparlanma yolunda olduğunu, ancak bu yüksek büyümenin büyük ihtimalle devam etmeyeceğini öngören Tokyo'daki Meiji Yasuda Life Insurance Co.'nun baş ekonomisti Yuichi Kodama, görünüm konusunda iyimser olamayacaklarını söyledi.

Japonya Ekonomi Araştırmalar Merkezi'nin 15 Mayıs'ta yayınladığı ankete göre ekonomi 2. ve 3. çeyrekte yüzde 2.2 ve son çeyrekte yüzde yüzde 1.7 büyüyecek.

Nikkei 225 Endeksi, Yunanistan'ın yeniden seçime hazırlanmasından ötürü yüzde 1.1 gerilemesinin ardından büyük bir değişiklik kaydetmedi.