Advertisement

AMB Başkanı Mario Draghi'nin, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalması için hiçbir temel prensipten ödün vermeyeceğinin sinyalini verirken, Avrupa Merkez Bankası risklerini sınırlamak için bazı Yunan bankalarına geçici olarak kredi vermeyi durduracak.

Frankfurt'taki AMB dün Yunan bankaları yeterli miktarda sermayelerini artırıncaya kadar Yunanistan'daki finansal kuruluşlara kredi verme sorumluluğunu Yunanistan Merkez Bankası'na bırakacağını söyledi. AMB'nin yaptığı açıklamada, yakın zamanda tamamlanmasını bekledikleri yeniden sermayelendirme süreci sonlandıktan sonra bankaların yeniden standart Euro sistem operasyonlarından yararlanabileceği belirtildi.

AMB'nin hamlesi, Draghi'nin ilk  kez Yunanistan'ın para birliğinden çıkabileceğini kabullenmesinin ardından geldi. Banka, her ne kadar Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasından yana olsalar da, AMB'nin bilanço tablosundaki entegrasyonu korumasının gerektiğini söyledi.

Yunanistan'ın çıkışının şimdiye kadar "absürt" olarak görüldüğünü belirten Stajdard Chartered Bank'ın ekonomistlerinden Thomas Costerg, senaryonun buna döndüğünü, ACB'nin de kendi bilançosunu, para birliğinin coğrafyasının önüne koyduğunu aktardı.

17 Haziran'da Yunanistan seçime gidiyor. Yeni seçimler kemer sıkma karşıtlarını sandıktan daha da güçlü çıkarabilir.