Advertisement

ABD ve Çin ekonomilerinin hız kaybetmesiyle, Avrupa'daki borç krizinin kötüleyeceğine ilişkin endişelerin dolar taleplerini artırması sonucunda Asya paraları, Kasım'dan bu yana en büyük haftalık kazancını kaydetti.

Küresel kaynakların Güney Kore ve Tayvan hisselerinden 1.5 milyar dolar çekmesiyle Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi bu hafta yüzde 0.9 düştü. Won ve ringgit, Eylül'den bu yana en sert düşüşlerini kaydederken, Hint rupesi tüm zamanların en düşüğüne geriledi. Fitch Ratings dün eurodan çıkabileceği gerekçesiyle Yunanistan'ın kredi notunu düşürürken, Moody's de 16 İspanyol bankasının notunu indirdi.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında bu hafta yüzde 2.4 değer kaybederek 1,174.05 seviyesine geriledi. Malezya ringgiti de bu hafta yüzde 2 zayıfladı ve 3.1345'ten işlem gördü. Hint rupesi yüzde 1.6 düşüşle 54.485'e, Endonezya rupisi de yüzde 1.3 kayıpla 9,360'a geriledi.

Yatırımcıların, Avrupa'daki borç krizinden ve ekonomik toparlanma görünümünden ötürü riskli varlıklardan kaçındığını belirten Mizuho Corporate Bank'ın Asya ve gelişen piyasalar ekibi baş traderı Shigehisa Shiroki, bunun ihracat üzerindeki etkisinden ötürü Asya paralarına çifte darbe olduğunu söyledi.