Advertisement

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Euro Bölgesi'ne karşı piyasalarda görülen güven krizinin yatışmasının bir iki yıl sürebileceğini söyledi.

Schaeuble, Fransız Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'nin en sorunlu ülkesi Yunanistan'a yönelik, Alman hükümetinin ülkenin Avro Bölgesi'nden çıkmasını istemediğini hatırlatarak, ''Bizim arzumuz Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalması yönünde. Ülke ekonomisi için ne gerekiyorsa yapılmalı'' dedi.

Eski Fransa Maliye Bakanı François Baroin'ın krizin 4-5 yıl daha sürebileceğine ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Schaeuble, Euro'ya yönelik güven krizi olduğu için o kadar uzun sürmesini beklemediklerini ifade etti. Alman bakan, euronun sanıldığından daha güçlü bir para birimi olduğunu vurguladı.

Konuşmasında Fransa-Almanya ilişkilerine de değinen Schaeuble, iki ülke arasındaki işbirliğinin ulusal seçimlerden bağımsız olduğuna dikkati çekerek, ''Seçimler, daha önce yapılan anlaşmalar üzerinde sorun oluşturmaz. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'un ülkede yeni bir ekseni olacak ancak Fransa'nın anlaşmalara bağlı kalmayacağını düşünmüyorum'' dedi.

Almanya, şu ana kadar Fransa'nın ekonomik büyümenin teşvik edilmesi amacıyla bütçe disiplininin tekrar müzakere edilmesi çağrılarını reddetti.