Advertisement

Citigroup Inc. dün Yunanistan'ın eurodan çıkış ihtimalini ve gelişmiş ülke hisselerinin göreceli zayıflığını gerekçe göstererek, gelişen piyasa hisseleri tahmininde yüzde 10 kesintiye gitti.

Citigroup'un küresel gelişen piyasalar stratejisti Geoffrey Dennis, bankanın MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi hedefini 1,225 puandan 1,100 puana çektiğini söyledi. İndirime rağmen yeni tahmin, geçtiğimiz yılki kapanıştan yüzde 20 artışa işaret ediyor. Endeks bugün yüzde 1.2 kayıpla 909.55 puana gerileyerek, 20 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Orta vadede gelişen piyasa hisselerinde çok yüksek ve sıradışı bir performans beklemediklerini söyleyenen Dennis, yaz döneminde beklenen sıkıntılar ve zayıflığın ardından yıl sonunda ralli beklediklerini belirtti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu hafta yüzde 6.5 kayıpla 9. haftasını ekside tamamlamaya hazırlanıyor. endeks 1994'ten bu yana en uzun süreli kayıp dönemini kaydetti. Avrupa'daki borç krizinin, küresel ekonomiye zarar vereceği endişesi, Mart'tan bu yana dünya genelinde hisse senetleri piyasalarından 4 trilyon doları sildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings dün Yunanistan'ın euroda kalmak için yeterli siyasi desteği bulamayacağına ilişkin endişeleri gerekçe göstererek ülkenin kredi notunu düşürdü. Fitch, kurtarma paketinin öngördüğü reformları uygulayacak bir hükümetin bulunmamasının, euro birliğinden çıkışı tetikleyeceğini savundu.