Advertisement

Sosyal paylaşım ağı Facebook'un dün yaptığı halka arz girişimindeki büyük reklama rağmen, hisseleri kapanışta sadece 23 sent kazanarak yüzde 0,61 gibi zayıf bir artışla 38,23 dolardan kapandı.

Seans içinde en yüksek yüzde 12 artışı gören hisse senedi, kapanışa doğru inişe geçerken, halka arzı yöneten bankaların müdahalesiyle açılıştaki 38 dolar eşiğinin altına düşmedi, ancak büyük bir artış da elde edemedi.

İlk günkü hayal kırıklığının ardından, Social Internet Fund şirketinin uzmanı Lou Kerner, eğer bankalar müdahale etmediyse ne olduğunu anlamanın kolay olmadığını belirtirken, hisselerin fiyatının uygun olduğunu, ilk seansta endişenin hakim olduğunu, ayrıca yeterince iştah bulunmadığını söyledi.

Pace Üniversitesi Profesörü ve eski yatırım uzmanı Darren Hayes de küresel piyasalardaki olumsuz havanın Facebook operasyonunu da olumsuz etkilediğini kaydetti.

Halka arzı şenlikli bir biçimde yapılan ve açılış gongunu kurucusu 28 yaşındaki patron Mark Zuckerberg'in çaldığı Facebook'un California Menlo Park'taki merkezinin önünde de yüzlerce kişi toplandı ve Borsaya girişe destek verdi.

Bu arada, U2'nin solisti Bono, Facebook'un dünkü halka arzı sayesinde rock müziği dünyasının en zengini oldu.

Kendisine ait ticaret firması Elevation Partners ile Facebook'un ilk yatırımcıları arasında yer alan ve Facebook'un yüzde 2,3 hissesine sahip olan Bono'nun servetinin son halka arz işlemiyle 1,5 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor.

Bono'nun böylece müzik endüstrisinin en zengini ve 1 milyar dolar serveti olan Paul McCartney'i geçerek en zengin rockçı olduğu belirtiliyor.