Advertisement

Bakan Schaeuble, ''Bild am Sonntag'' gazetesinde yayınlanan röportajında, Yunanistan'daki seçim mücadelesine müdahale etmek gibi bir niyetinin olmadığını ifade ederek, ''Ben sadece, Yunanlarla birlikte hazırladığımız yolda gidilmesi gerektiğini ve benim inancıma göre bu yolda başarılı bir şekilde gidileceğini söyleyebilirim. Her kim Yunanlara, 'hazırlanan tasarruf programına uymak zorunda olmadıklarını' söylüyorsa Yunan halkını aldatıyor demektir'' şeklinde konuştu.

Yunanistan'da bazı kişilerin, Brüksel'in zaten yapacak başka bir şeyi olmadığı için sorumluluktan kaçabileceğini düşündüğünü savunan Schaeuble, Avrupa'daki dayanışmanın tek yönlü olmadığını ve birinin işlerinin diğeri olmadan yürümeyeceğini kaydetti.

''Yunanistan'da bir kişi buna gerçekten inanmıyorsa hem kendini, hem de seçmenlerini büyük ölçüde yanıltır'' diyen Schaeuble, Yunanistan'daki reformların her halükarda şart olduğunu, hiçbir şeyin bugüne kadar olduğu gibi yürümeyeceğini söyledi.

Schaeble, Yunanistan'ın bu yılın ortasından öte yeterli parası olduğunu belirterek, ''Ancak şu da çok açık ki, Yunanistan'da ne kadar çabuk istikrarlı bir hükümet kurulursa o kadar iyi. Mevcut durum insanları güvensizliğe sürüklüyor. Politikacılar da bunu önlemeli'' diye konuştu.

Almanya'da yaşayan Müslümanları eleştiren Merkez Bankasının eski yönetim kurulu üyesi Thilo Sarrazin'in, ''euroya ihtiyaçları olmadığı'' şeklindeki görüşlerine de hiçbir şekilde katılmadığını ifade eden Schaeuble, ''Sarrazin'in, tezlerini ya gerçekten büyük bir aptallıktan ya da ticari amaçlı düşünceden dolayı yaymaya çalıştığını'' kaydetti.

Schaeuble, Sarrazin'in daha önce ''Almanya Kendini Yok Ediyor'' adlı kitabıyla sağladığı ticari başarıyı şimdi de euro konusuyla sürdürmeye çalıştığına inandığını belirterek, ''Vergilerini düzenli bir şekilde ödediği sürece umurumda değil. Ancak bu beyi, olduğundan daha önemli göstermememiz lazım'' dedi.