Advertisement

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Genel Kurulu'nda Türk ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu. Ekonomide en kötü rakamların geride kaldığını belirten Başbakan, "Her yıl cari açık rakamlarının aşağı doğru seyredeceğini ifade etmiştim, bu öngörümüz gerçekleşiyor. Aylık değerlendirmeler yanıltıcı olabilir, zaman zaman inişler çıkışlar olabilir, ama yıllık bazda cari açık öngördüğümüz gibi geriye doğru gidiyor. Teşvik sistemiyle yatırımlar ilerledikçe bir müddet sonra olumlu etkilerini de inşallah birlikte göreceğiz. Enerjide, petrol fiyatlarında olağanüstü bir artış olmazsa, 2012'de de cari açıkta düşme eğilimi sürecektir. Olumsuz senaryolar karşısında da tedbirlerimiz var'' dedi.

AVRUPA SORUNLARI ÖTELİYOR

ABD'de ve Japonya'da krizin ağır seyretmeye devam ettiğini belirten Başbakan, "Euro bölgesinde 3,5 yıl olmasına rağmen kriz var, hala köklü şöyle umut veren kararlı adımlar atılamıyor. Sorunları çözmek yerine şu anda Avrupa sorunları Yunanistan'da olduğu gibi ötelemeye çalışıyor. Biz tedbiri, disiplini asla elden bırakmıyoruz. Avrupa'daki krizin Türkiye'de üzerindeki etkisini minimum seviyede tutmak için tedbirleri kararlılıkla yürütüyoruz'' dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Mayıs 2012 Pazartesi, 00:15 Misafir şuan begenmedıgımız krızdeki avrupanın en az 20 yıl gerisindeyiz fazla söze gerek yok başka anlayan anlar
20 Mayıs 2012 Pazar, 23:30 Misafir sayın başbakan 2010 kasım ayında aldığınız kararlar ile borsanın çökmesine neden oldunuz.şimdi gelmişsiniz not arttırımı yapılmasını bekliyorsunuz. ekonomiden anlamıyorsunuz.