Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in başbakanı Wen Jiabao, hükümetin ekonomik büyümeyi desteklemeye daha fazla odaklanacağını söyledi. Wen'in açıklamaları, enflasyonun hızını kesmesiyle, Pekin hükümetinin para politikasını daha fazla gevşetebileceğinin sinyalini verdi.

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'da yer alan haberde, Wen'in "ekonomik yapıları ayarlama, enflasyon beklentilerini yönetme ve büyüme arasındaki ilişkinin iyi bir şekilde ele alınması gerektiği" sözlerine dikkat çekildi.

Wen, büyümeyi sürdürmeye öncelik vererek proaktif mali politikaların ve sağ duyulu parasal önlemlerin sürdürülmesi gerektiğini savundu.

Nisan'daki verilerin, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki yavaşlamanın daha derin olabileceğine işaret etmesinin ardından yapılan açıklamada enflasyona dair endişelerden bahsedilmemesi, Pekin'in büyümeyi desteklemek üzere daha agresif hamlelerde bulunabileceğine işaret ediyor.

Makro politikalarda net gevşeme beklentilerine dikkat çeken Goldman Sachs Group Inc. ekonomistlerinin 18 Mayıs tarihli araştırmasında, likidite şartlarının gevşetilebileceği ve yeni altyapı projelerinin hızlandırabileceği belirtildi.