Advertisement

Goldman Sachs Group Inc'in petrolün arz ve talebindeki dengede sıkılaşma gördüğünü açıklamasının ve Çin hükümetinin ülke ekonomisini destekleyeceğinin sözünü vermesinin ardından petrol son yedi günde ilk kez yükselişe geçti.

Petrol vadelileri 18 mayıs cuma kapanışında yaklaşsık yedi ayın düşüğüne geriledikten sonra yüzde 0.6 kadar değer kazandı. Goldman'ın raporuna göreyse petrolün değer kaybının genişletiyor olması yersiz. Çin'in resmi haber ajansı Xinhua Başbakan Wen Jiabao'yu kaynak adresi göstererek Çin'in ekonomik büyümeye daha fazla odaklanacağını duyurdu. Petrol fiyatları Avrupa Birliği'nin temmuz ayında başlayacak olan İran'a uygulayacağı petrol ambargosu öncesinde Suudi Arabistan'ın petrol üretiminin mart ayında en az 31 yılın en yüksek ikinci seviyesine çıkması ile değer kaybetmişti.

NYMEX elektronik işlemlerdeki haziran teslimli ham petrolün varili 56 sent artışla 92.04 dolara ulaşırken Sidney'de ise yerel saatle 13.40'ta 91.84 dolar oldu. Petrolün varili 18 mayıs tarihinde yüzde 1.2 kayıpla 26 ekim tarihinden beri en düşük seviye olan 91.48 dolara düşmüştü. Daha aktif olan temmuz kontratı ise bugün 34 sent tırmanarak 92.14 dolara çıktı.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki brent petrolün varili yüzde 0.6 artışla 107.80 dolara yükseldi. En yakın vadeli Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı ise 15.66 dolar oldu.