Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in başbakanı Wen Jiabao'nun, hükümetin ekonomik büyümeyi desteklemeye daha fazla odaklanacağını söylemesinin, Avrupa'daki borç krizinin kötüleşeceğine ilişkin endişelerin önüne geçmesi üzerine Çin hisseleri değerlendi.

Çin'in en büyük 2 tren üreticisi CSR Corp. ve China CNR Corp., 21st Century Business Herald'ın, demiryolu bakanlığının 2 trilyon yuanın üzerinde kredi hattı aldığını yazmasının, ulaştırma projelerinin yeniden başlayabileceğinin sinyalini vermesiyle yüzde 4'ün üzerinde kazanç sağladı. Çin'in en büyük kargo şirketinin birimlerinden Cosco Shipping Co., G-8 liderlerinin Avrupa'daki borç krizine karşı ortak bir strateji üretememesi sonucunda yüzde 1.9 değer kaybetti.

Wen'in konuşmasının, ilerideki politikaların büyümeyi öne çıkaracağının sinyalini verdiğini belirten Huaxi Securities Co.'nun analistlerinden Mao Sheng, bunun mali, parasal ya da vergi politikaları olabileceğini, hükümetin ekonomiyi izlediğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 kazançla 2,351.57 puana yükseldi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.8 artışla 2,593.71 puana çıktı. Bloomberg China-US Endeksi ise geçtiğimiz haftayı yüzde 7.2 aşağıda kapadı.

Şanghay Endeksi bu yıl hükümetin para politikasını gevşeteceği beklentileriyle yüzde 6.9 yukarıda seyrediyor. Endeksteki hisseler, tahmini kazançlarının 10.1 katından fiyatlanıyor.

Çin Başbakanı Wen, ülkenin büyümeyi sürdürme, ekonomik yapıları ayarlama ve enflasyon beklentileri yönetme arasındaki dengeyi sağlamasının gerektiğini söyledi.