Advertisement

Gelişen piyasa hisse seneleri, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun, ülkenin ekonomik büyümede daha fazla odaklanacağını kaydetmesinin, Avrupa'da borç krizinin daha da kötüleşeceği endişelerini bastırmasının ardından son beş ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

CSR Corp., demiryolu bakanlığına 2 trilyon yuanın (316 milyon dolar) üzerinde kredi hattı sağlandığı yolundaki haberlerin, ulaşım projelerinin yeniden başlatılacağı beklentilerini artırması sonrası, demiryolu şirketlerinin hisselerine gelen alımlara öncülük etti. Hindistan'da finansal hizmetler sağlayıcısı Reliance Capital Ltd., beklenenden daha iyi kar açıklamasının ardından yüzde 7.2 yükseldi. Güney Kore'nin en büyük polisilikon üreticisi OCI Co., üretim tesisi kurma planlarını ertelemesi sonrası yüzde 4.4 geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Hong Kong saati ile 15:41'de 909.22 puana çıktı ve altı günlük düşüşünü tersine çevirdi. Endeks geçen hafta yüzde 6.6 düşerek, 20 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Hisse sentlerindeki kazançlar, Alman ve Fransız liderler, G8 ülkelerinin kurtarma stratejisi konusunda farklı fikirlere sahip olmasının ardından, euro için revize bir plan hazırlamak için bir araya gelmelerinden önce kısıtlı kaldı.

Seul'de Samsung Asset Management Co. fon yöneticilerinden Lim Chang Gue, "Çin, Avrupa'daki krizin derinleşmesi ile birlikte, büyümeyi desteklemede daha fazla odaklanmaya çalışıyor" dedi ve "Kısa vadede aşırı satım durumundaki hisselere seçici talep gelirken, Avrupa'dan kaynaklanan endişelerin ağırlığı devam etmeli" değerlendirmesinde bulundu.