Advertisement

ABD hisselerindeki düşüş, piyasanın hız göstergesini Ağustos'tan bu yana görülmemiş seviyelere geriletti. Bazı traderlar bu durumu Standard&Poor's 500 Endeksi'nin çok hızlı ve çok fazla düştüğünün sinyali olarak algılıyor.

S&P 500 Endeksi 4 yılın zirvesine işaret ettiği 2 Nisan'dan 18 Mayıs'a kadar yüzde 8.1 düşüş kaydetti ve endeksin 14 günlük RSI'si  25.1 puan ile son 9 ayın en düşük seviyesine geriledi. Kayıpların ve kazançların birbirini geçiş derecelerini ölçen RSI, 2 gün üst üste 30'un altında kaldı. Bu kadar düşük rakamlar, bazı analistler tarafından alım sinyali olarak algılanıyor.

RSI'nin lastik bir bant gibi olduğunu belirten BTIG LLC'nin baş nicelik ve teknik stratejisti Josh Dollinger, RSI'nin ne kadar geriye çekilirse, o kadar hızlı ve sert sıçrama yapacağını söyledi. Doğru zamanlamayı yapmanın güç olduğunu belirten Dollinger, ancak uzun vadede alıcıların genellikle bu şartlarda hamle yapmasından kazanç sağladığını aktardı.

Hız göstergesi 8 Ağustos'ya S&P'nin ABD'nin kredi notunu AAA'dan AA+'ya düşürmesinin ardından 16.5 puana geriledi. S&P 500 Endeksi, 3 Ekim'e kadar yüzde 1.8 düşmesinin ardından 2 Nisan'a kadar yüzde 29 yükseldi.

Yunanistan'ın eurodan çıkacağı spekülasyonunun 1998'den bu yana görülen en büyük ilk çeyrek rallisini tersine çevirmesinin ardından Amerikan hisseleri 1 trilyon dolar değer kaybetti. S&P 500 Endeksi geçtiğimiz haftayı ekside tamamladı.