Advertisement

Geçtiğimiz haftaki karanlık tablonun ardından haftanın ilk işlem günü sakin ve yükselişe eğilimli görülüyor. Haftasonu gerçekleşen G-8 ülke liderleri zirvesinde, ülkelerin büyüme ve istihdama vurgu yapması, Euro Bölgesi’nde daha önce baskın görüş olan ve seçimlerin ardından bu baskınlığını kaybeden harcama kısıtlaması görüşüne bir diğer darbe oldu. Fransa’da Hollande’nin Cumhurbaşkanı olması ve Yunan halkının tasarruf tedbirlerinin arkasındaki partilerden desteğini çekişi, Almanya’yı bu konuda yalnızlaştırıyor.

Öte yandan piyasalardaki bu pozitif yaklaşıma Asya tarafından da destek geliyor. Çin Başbakanı Jiabao’nun haftasonu, ekonomik desteklemek için proaktif maliye politikası ve ihtiyatlı para politikası uygulanması gerektiği yönündeki yaklaşımı, Çin’in sıkılaştırıcı artık iyiden iyiye büyüme odaklı politikaya dönme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Ayrıca Japon Merkez Bankası’nın toplantısı öncesinde Bankanın ekonomiye desteğini artıracağı yönünde bir karar alacağı beklentisi de hakim. Bu beklenti ile birlikte Japon Yeni’nin bugün zayıfladığı görülüyor. G-8 Zirvesi sonrasında Hollande ve Merkel’in bugünkü buluşması da, G-8 Zirvesi’nde büyümeye de odaklı politikalar konusunda Hollande’in diğer ülkelerin desteğini de alması açısından önemli.

Hisse senedi piyasalarında Asya tarafından % 1’e yakın pozitif seyir devralınırken, Avrupa Borsalarında da artıda kalma isteği görülüyor. Avrupa tarafında bugünkü ihraçlar da önem arzediyor. Belçika uzun vadeli ihraçlara çıkarken, Fransa saat 16:00’da 3 adet kısa vadeli ihraçta 8,4 milyar euroluk satış yapmayı hedefliyor. İMKB-100 ise geçtiğimiz hafta 200 günlük ortalamasının üzerinde tutunmasının ardından bugün 57,000 seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Bir süredir satış baskısı altında olan Banka hisselerinde bugünkü alım yoğun işlemler, Bileşik Endeks’i destekliyor. Hizmet ve Sınai Endeksler ise Mali taraftaki yükselişi geriden izliyor. Günü 304 puan primli şekilde 57.240 seviyesinden açan Bileşik Endeks ilk seansta 57.136 – 57485 bandında hareket etti. Endeks yurtdışı borsalar ile paralel olarak seans sonuna doğru düşüşe geçti, ancak ilk seansı 57.230 puan ile % 0,5 artıda kapatmayı başardı.

Kur piyasasında geçtiğimiz hafta görülen dalgalı seyrin ardından bugünkü sakin seyir ile Merkez Bankası’nın 1 hafta aranın ardından yeniden istisnai günlere geçiş yaptı. Haftanın ilk günü haftalık repo ihalesi Geleneksel yöntemle yapıldı. Haftalık ve aylığın yanında bir süredir Banka günlük fonlamanın ağırlığını da artırmış durumda. İstisnai gün ilanının ardından bir anda 1,83’ten 1,8250’ye gevşeyen Dolar / TL şu yeniden 1,83’e ulaşmış görünüyor. Bir ara 1,28’in üzerine çıkan EUR / USD paritesi ise 1,2770 ile yeniden düşüşe geçmiş durumda. Sepet kurda ise 2,0840 seviyesindeyiz.

Tahvil piyasasında günün başlangıcında iyimser bir hava hakimken, yeniden sorunlu ülke tahvillerinden çıkışın kendini gösterdiği görülüyor. Yurtiçinde ise 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi 9,50’de yatay iken 10 yıllık tahvil faizi ise hafif azalışla % 9,39’da. 1,600 dolara dayanan altının onsu yeniden 1590 dolara gevşemiş durumda. Brent petrolün varil fiyatı ise % 0,5 yükselişle 107,7 USD/varilden işlem görüyor.

Cihan Başkal

Bloomberg HT Araştırma Bölümü

cbaskal@bloomberght.com

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Mayıs 2012 Pazartesi, 13:36 Misafir inandırıcı değil, küçük yatırımcı aldanmasın