Advertisement

ABD merkez bankası Fed'in Atlanta braşının başkanı Dennis Lockart, Avrupa'nın zayıf ekonomilerinden kaynaklanan risklerle karşı karşıya olunmasından dolayı, politika yapıcıların, ABD ekonomisini desteklemek için yeni bir tur tahvil alımına başlama seçeneğini korumak durumunda olduğunu söyledi.

Lockhart, bugün Tokyo'da yaptığı açıklamada, "Bazı çeyreklerde, parasal genişleme olarak adlandırılan adımın üçüncü turunu göz ardı etmek popüler olsa bile, bu seçeneğin masa üzerinden alınabileceğini düşünmüyorum" dedi ve "QE3 doğru koşullar altında işleyecektir. Ancak bu koşulların henüz ortaya çıktığı düşüncesinde değilim" değerlendirmesinde bulundu.

Geçen hafta açıklanan Fed'in Nisan ayı toplantı tutanaklarına göre, bazı politika yapıcılar, büyümede ivmenin kaybolması ya da ekonomik görünüme yönelik risklerin artması durumunda, ekonomik toparlanmanın sürmesi için, ilave tedbirlerin alınabileceği görüşündeler. Başkan Ben S. Bernanke, 25 Nisan'da yaptığı konuşmada, şimdilik böyle bir gereklilik olmadığının işaetini vermesine karşın, ekonomiye yardım için ilave adımlar atmaya hazır olduğunu söylemişti.

Fed Açık Piyasa Komiyesi (FOMC), 25 Nisan'daki toplantısında, kontrol altındaki enflasyon ve yavaş ekonomi beklentilerine bağlı olarak, faizlerin muhtemelen 2014'ün sonuna kadar sıfıra yakın seviyelerde kalacağını tekrarladı.

Lockhart, "ABD ekonomisine yönelik riskler, kısmen Avrupa'daki ciddi mali ve bankacılık sorunlarının yanında, resesyon ya da zayıf büyümeden dolayı, ılımlı bir şekilde aşağıya yönlendi" dedi.

Aynı zamanda, Lockhart, para politikasının etkinliğine yönelik sınırlamalar gördüğünü ve Fed'în, vergi politikaları ya da işçilerin yetersiz eğitimi gibi kendi etki sınırlarının ötesindeki faktörlerden kaynaklanabilecek sorunları çözemeyeceğini sözlerine ekledi. Lockhart, Mart ayında yaptığı açıklamada, "resesyon koşulları" ya da düşen fiyatların tehdidinin, Fed'in varlık alımını uygın hale getirebileceğini söylemişti.


BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Mayıs 2012 Pazartesi, 15:36 Misafir yok öyle bir şey parasal genişleme olmayacak