Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in büyüme teşviğine yeşil ışık yakması ve Fransa ile Almanya'nın, Yunanistan'ı euroda tutmak istediklerini söylemesinin ardından New York Borsası yükseldi. Standard&Poor's 500 Endeksi son 2 ayın en büyük rallisini kaydetti. Emtia, teknoloji ve sanayi hisseleri, 10 S&P 500 sektörü arasında en çok kazanan sektör grupları oldu.

Apple Inc., Newmont Mining Corp. ve Boeing Co. yüzde 3.8'in üzerinde primlendi. Cooper Industries Plc, Eaton Corp.'un şirketi 11.8 milyar dolara almayı kabul etmesi üzerine yüzde 25 değer kazandı. Facebook Inc. yüzde 11 düşüş kaydederek, arz fiyatı olan 38 doların altına geriledi. JP Morgan Chase&Co. ve Bank of America Corp. yüzde 2.7'den daha fazla düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.6 kazançla 1,315.99 puana yükselerek 6 gündür devam eden kayıplarına ara verdi. Dow Jones Endeksi yzüde 1.1 artışla 12,504.48 puana çıktı. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 2.5 ile bu yılın en büyük sıçramasına işaret etti ve 2,847.21 puandan işlem gördü.

Amerikan borsalarında dün 6.9 milyar hisse el değiştirerek, 3 aylık ortalamayı tutturdu.

Geri çekilmenin ardından ralliye ihtiyaç olduğunu belirten First Citizen Bancshares Inc.'in yatırım genel müdürü Eric Teal, Çin'in teşvik vermeye hazır olduğuna işaret eden açıklamalarının cesaret verici ve küresel ekonomi için önemli olduğunu söyledi.

Hisseler, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun büyümeyi destekleyeceğini söylemesi üzerine 4 ayın en düşüğünden geri sıçradı. Almanya ve Fransa da Yunanistan'ın euroda kalması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.