Advertisement

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande, bu haftaki AB zirvesinde, Avrupa'nın tüm büyüme seçeneklerinin tartışılmasını istediğini belirtti. Hollande, ortaklarını huzursuz etmemek için ortak euro bonoları konusunda konuşmayı reddetti.

Bu zirveye çatışma için gitmediğini, yalnızca Avrupa'daki krizin çözümüne büyüme boyutu katmak istediğini belirten Hollande, her şeyin masada olacağını söyledi.

Büyüme önerileri arasında Avrupa Yatırım Bankası'nın ödenmiş sermayelerini artırmak ve AB bütçesinin altyapıyı finanse etmek için proje bonolarını sigorta etmesi planları bulunuyor. Yarınki zirvenin hedef, 28-29 Haziran'daki resmi AB Liderler Zirvesi'nde imzalanacak fikirler üzerinde anlaşmak olarak öne çıkıyor.

Hollande'ın sosyalist partisinin zaferi yalnızca Euro Bölgesi krizindeki tartışmanın rotasını büyümeden yana çevirmekle kalmadı; ayn zamanda Almanya Başbakanı Angela Merkel'in borçların paylaşılması gibi önceden kenaray ittiği fikirleri de yeniden gündeme taşıdı.

G-8 toplantısının Merkel'i zorlamasının ardından, Chicago'daki NATO zirvesinde Hollande'ın daha uzlaşmacı bir tavır sergilediği görüldü.

Hollande, "Ortak euro bonolarına ilişkin konuşmayacağım; kimsenin canını sıkmak istemiyorum" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı aynı zamanda Çarşamba günü yapılacak toplantının, Euro Bölgesi'nin büyüme konusunda anlaşması için iilk adım olacağını söyledi.