Advertisement

ABD’DEN TEPKİ, ASYA’DAN SELAM

Avrupa’daki tepki seansı ile güne başlayan ABD’li yatırımcılar günün devamında da bu morali korudular. % 1.6 artışla 1.315 puana çıkan S&P 500 Endeksi’ne % 2.46 yükselen Nasdaq da eşlik etti. Halka arzının ikinci gününde % 10 gerileyen Facebook yatırımcıları şaşırtırken Iphone satışları konusunda pozitif raporlar çıkan Apple’de % 5’lik sıçrama yaşandı. Endekslerdeki ağırlığı ve yıl başından bu yana % 35 primiyle endeksleri yukarı taşıyan şirket ABD seansını da taşıdı. ABD endeksleri vadeli işlemlerde ise yönsüz bir görüntü çiziyorlar. Almanya ve Fransa Maliye Bakanları Schaeuble ve Moscovici Yunanistan’ı Euro’da tutmak için ortak tavır takındılar. İki çekirdek ülkenin de söz vermesi pozitif bir sinyal olarak alınırken Euro’ya da destek oldu. Yarın başlayacak olan Avrupa Zirvesi’nde Almanya’nın büyümeye bir miktar daha ağırlık verebileceği ve diğer ülkelerin şikayetleri uyarınca bazı ödünler verebileceği beklentisi de boğaları mutlu ediyor. Ortak bono konusunda ise Merkel’in zirvede Fransa ile tartışmaya girmekten kaçınmaycağını açklaması zirvenin de büyük sonuçlar doğurmayabileceği şeklinde okunuyor. Yine de Euro / Dolar gelen haberlerden mutlu oldu ve dün 1.28 sınırına kadar dayandı. İspanyol yetkililerden gelen Avrupa Merkez Bankası tahvil alsın açıklaması da risk iştahını desteklerken ülkedeki bankaların emlak sektöründen edebilecekleri zararın 210-250 milyar Euro’ya varabileceğini öneren Uluslararası Finans Kurulu (IIF) raporunun dab u haberin karşısında yer aldığı not edildi.

Haber akışı siyasi cephede hızlanırken dünyanın her yerinde bir toplantının yapılıyor olması gelen açıklamaları takip etmeyi de zorlaştırıyor ve fiyatlar kararsız kalıyor. Hafta sonu G-8 Zirvesi sona ererken NATO da bitti. Yarın Avrupa Zirvesi ve İran – Nükleer Zirvesi yapılacak. Çin’de de Başbakan Jiabao’nun büyümeye zamanında destek vereceğini açıklaması üzerinden henüz bir gün geçmeden China Securities Journal altyapı projelerinin ve inşaat projelerinin hızlıca onaylanacağını ve teşviklerin açıklanabileceğini yazınca Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi % 0.65 yükseldi. Nasdaq etkisiyle büyülenen Asyalı yatırımcılar da MSCI Asya Endeksi’ni % 1.1 yukarı iterken ilgili sektörlerde alımlar yoğunlaşıyor. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi % 0.05 yükseliyor. Dolar / Yen ise 79.46’da ve Yen değer kaybediyor. Hisse senetlerine de destek olan Yen’in yönünü iki günlük toplantısına başlayan Japonya Merkez Bankası (BOJ) belirleyebilir. Maliye Bakanı Azumi tarafından aldığı aksiyonlar desteklenen BOJ, yarın varlık alım programı ve politika faizi konularında karar verecek. Japonya Nikkei 225 Endeksi % 1.04 primli.

EMTİADA MUTLU GÜN

Dolar Endeksi 81 seviyesini aşağı kırmaya doğru hareketlenince risk iştahı da kendini gösterdi. Kısa vadeli olumlu algılama içinde dolarla ölçülen ham maddeler değer kazanırken 24 ham maddeden oluşan S&P GSCI Emtia Endeksi % 0.66 yükseldi. Endeksin bileşenleri arasında yer alan ABD tipi ham petrol varil başına 92.83 dolardan işlem görürken Brent petrol ise 109 dolar seviyesinde. Yarın İran ve ABD-İngiltere-Çin-Almanya-Fransa-Rusya arasında görüşmeler yapılacak. İran’ın nükleer programına yönelik görüşme serisinin son etap ikinci turu şeklinde açıklanabilecek bu görüşme öncesinde ABD’nin geri adım atmayabileceği spekülasyonu ile petrol fiyatları destek buluyor. Diğer yandan İran’ın doğru yönde adımlar atması sebebiyle petrol fiyatları da son 1 aydır jeopolitik gerginlik primini yitirmişti. Spot altın fiyatladığı gerginliklerin bir günlüğüne unutulmasıyla ons başına 1.589 dolara gerilerken gümüşte de sınırlı geri çekilme var. Metaller tarafında Çin haberleri fazlaca etkili olmazken COMEX bakırda en yakın vadeli kontrat % 0.41 primli. Tarım emtiası ise heyecan ve cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Buğday ve mısırda dünkü hareketlerin ardından bugün geri çekilmeler görülüyor. Rusya gibi ihracatçı ülkelere yağan yağmur kuraklık endişesini yatıştırırken buğday vadeli işlemlerde % 1.07 düşüşte, mısırda ise ABD Tarım Bakanlığı raporu sonrasında gerileme var, düşüş % 0.43 düzeyinde.

YURT İÇİNDE İSTEKSİZ GÜN

Merkez Bankası’nın ek parasal sıkılaştırmaya giderek piyasadaki likiditeyi kısması ve paranın fiyatını pahalılaştırdığı günde Dolar / TL değer kazandı ve güne 1.8238’den başladı. Sepet Kur ise 2.08’in altına kaydı. Getiri eğrisinde 3 yıllık kağıt dışında ilgi görülmezken gösterge faiz günü % 9.51’den tamamladı. İMKB 100 ise 1.000 puana yakın bir bant içinde dalgalanırken günü en düşükten tamamladı. % 0.7 gerilemeyle 56.539 puana inen endekste hacim de düşük kaldı. Banka hisseleri % 0.52 gerilerken sanayi hisseleri ise % 0.44 düştü.


Gökhan Şen

Bloomberg HT Araştırma Bölümü

gsen@bloomberght.com

gsen@bloomberg.net