Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin'in ekonomik yavaşlamayı durdurmak için altyapı harcamalarını hızlandıracağı beklentisi ve Almanya'nın Euro Bölgesi üye ülkelerindeki büyümeyi destekleme yönünde taahhütte bulunmasının ardından son sekiz haftanın en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

2010 yılı cirosunun yüzde 29'unu Avrupa'dan sağlayan Hon Hai Precision Industry Co., Almanya'nın Yunanistan'ı 17 üyeli Euro Bölgesi'nde tutmak için Avrupalı liderlerin "gereken herşeyi" yapacağını açıklamasının ardından, Taipei'deki işlemlerde yüzde 4.8 prim yaptı. Zoomlion Heavy Industry Science & Technology Co., China Securities Journal'ın haberine göre, Çin'in altyapı inşaat projelerinin onaylanmasını hızlandırmayı planlamasının ardından, Hong Kong'daki işlemlerde yüzde 6.7'lik bir sıçrama gerçekleştirdi. Samsung Electronics Co., Seul'deki işlemlerde yüzde 2.6 değer kazanarak, Asyalı elektronik şirketlerinin hisselerine gelen alımlara öncülük etti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1 yükselerek, Jakarta saati ile 13:20'de 922.12 puana çıktı ve 27 Mart'tan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirmeye yönlendi. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.6 yükseldi. Gelişen piyasaların gösterge endeksi, Avrupa ve Çin'de büyümeyi desteklemek için çabaların yenilenmesinin, Euro Bölgesi borç krizinin kötüleşeceği ve Çin'de yavaşlamanın derinleşebileceği endişelerini azaltmasının ardından, altı gün süren yüzde 7.6'lık düşüş sonrası dünkü kazançlarını bugün de sürdürdü.

Şanghay'da Jianghai Securities Co. stratejistlerinden Chen Liqiu, "Yatırımcılar, Avrupa'daki gelişmelerden ve Çin'de harcamaların artırılacağı ve para politikasının daha da gevşetileceği beklentilerinden dolayı biraz rahatladı" dedi.