Advertisement

ABD'de tatile çıkan çalışan sayısı 2006'dan bu yana en yüksek seviyesinde seyrediyor. Bu durum, yeterli gelirleri ve iş güvenlikleri olan çalışanların arttığına işaret ederek, istihdam piyasasındaki ilerlemenin sinyallerine bir yenisini ekliyor.

Çalışma Bakanlığı'nın aylık istihdam şartları anketini temel alan BGOV Barometresi, Nisan ayında tatile çıkanların sayısının 2.7 milyon kişi arttığını gösteriyor. 12 aylık ortalama is yüzde 4 artışla, 8.8 milyon Amerikalıyı işsiz bırakan büyük resesyonun öncesindeki 2006'dan bu yana en büyük sıçramaya işaret ediyor.

ABD'de işsizlik oranının Ekim 2009'daki yüzde 10'lardan, geçtiğimiz ay yüzde 8.1'lere gerilemesiyle, daha fazla kişi tatile çıkıyor. İş güveni ve artan harcanabilir gelir da çalışanlara daha fazla tatile çıkma isteği veriyor.

Tatile çıkan kişi sayısındaki artışın büyümenin ufak bir sinyali olduğunu ve Amerikalıların ekonomi konusunda daha rahat hissettiğini gösterdiğini belirten Naroff Economic Advisors Inc.'in başkanı Joel Naroff, çalışanların uzun süredir işlerini kaybetmekten korktuğunu ve bu sebeple ne tatile çıktıklarını ne de hastalık izni aldıklarını söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Mayıs 2012 Salı, 13:43 Misafir tarımdısı istihdam öyle demiyor ama