Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin'in büyümeyi destekleme yönelik çabaları artırmasına Avrupalı liderlerin de katılmasından olumlu etkileniyor. Hisse senetleri yükselişini ikinci güne taşıdı. İspanyol tahvilleri, borçlanma kağıdı satışının ardından değer kazanırken, Alman tahvilleri düştü ve yen zayıfladı.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, New York saati ile 06:45'te yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 geriledi. Yen, Fitch Ratings'in Japonya'nın kredi notunu düşürmesinin ardından dolar karşısında yüzde 0.5 değer yitirdi. 10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi üç baz puan yükselerek yüzde 1.46'ya çıkarken, aynı vadedeki İspanyol tahvilleri, Hazine'nin ihale için belirlediği hedefin üst sınırında borçlanma kağıdı satmasının etkisi ile 14 baz puan geriledi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, dün yaptığı açıklamada, Avrupalı liderlerin Yunanistan'ı 17 üyeli euroda tutmak için "gereken herşeyi" yapacağını ve ekonomik genişlemeyi destekleyen adımlar konusunda odaklanacağını söyledi. China Securities Journal'ın haberine göre, Çin, büyümeyi desteklemek için altyapı projelerinin onaylarını hızlandırmayı ve inşaat fonlarının tahsisini çabuklaştırmayı planlıyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Japonya'nın kredi notunu "A+"ya düşürdü ve not görünümünü "negatif" olarak belirledi.

Singapur'da LGT Capital Management küresel stratejistlerinden Mikio Kumada, "Piyasaların sıçrama için kapasitesi var" dedi ve Yunanistan euırodan çıksa bile, Avrupa bunun en az acıyla atlatılması sağlamaya yönelik adımlar atacak. Euro Bölgesi liderleri arasındaki uzlaşma bu yöndeki umutları güçlendirecek" değerlendirmesinde bulundu.