Advertisement

Facebook'un ilk halka arzının öncesinde danışmanlarının, yatırımcılarla bilgi paylaşma yollarına ilişkin şüpheler artarken, çiçeği burnunda şirketin hisselerindeki düşüş dün de devam etti.

İnternet devi Facebook'un hisseleri 3. işlem gününde de yüzde 9 değer kaybetti. Diğer yandan regülatörler, halka arzın peşine düşerek, bazı yatırımcıların avantajlı giriş hakkı sağlayıp sağlamadığını araştırıyor.

ABD'nin SPEK'su SEC ve düzenleme kurumu FINRA, konuyu araştıracaklarını söyledi.

Reuters haber ajansı ve Wall Street Journal gazetesi ise Facebook'un danışanlarının, şirketin finansal tahminlerini revize etmiş, ancak bu bilgileri yalnızca belirli yatırımcılarla paylaşmış olabileceğini yazdı.

SEC Başkanı Mary Schapiro, araştırılması gereken durumların olduğunu söyledi.

Finansal Sektör Düzenleme Kurumu FINRA'nın CEO'su Richard Ketchum ise düzenlemeyi ilgilendiren durumların bulunduğunu kaydetti.

Öte yandan Morgan Stanley sözcüsü Pen Pendleton, bankanın, Facebook'un ilk halka arzında standart prosedürleri uyguladıklarını savundu.

Salı günü bireysel yatırımcılardan biri olan Phillip Goldberg Nasdaq  teknik arızalar sebebiyle zarar eden yatırımcılar adına grup davası açtı.

Facebook ilk işlem gününe yarım saat geç başlamış, şirketin alış-satış emirlerinin idaresinde arızalarla karşılaşılmıştı.

Nasdaq CEO'su Robert Greifeld, Facebook'un kote oluşunda hata yaptıklarını kabullendi.

Cuma günü 38 dolardan çıkış yapan Facebook'un hisseleri, Pazartesi günü yüzde 11; Salı da yüzde 9 düşüş kaydetti. Hisseler şu anda 31 dolardan fiyatlanıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Mayıs 2012 Çarşamba, 11:15 Misafir 31 dolar bile yüksek fiyat...internetin çıkışından bugüne kadar , bu türlü kaç site bir dönem çok popüler olmasına rağmen internet geliştikçe varlığını bile koruyamaz hale geldi...facebook da gün gelecek popülaritesini kaybedecek ve yok olacak.ben şahsen bir dönem çok kullanırken şimdi hiç kullanmıyorum.twitter var mesela , yenileri çıkacak... insanlar farklı arayışlara girecek.1 dolar belki iyi fiyat olabilir.