Advertisement

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, video paylaşım sitesi ''www.ibbtube.com'' ile İstanbul'un kapılarını dünyaya açtığını belirterek, ''İstanbul ile ilgili en kaliteli videoları dünyanın her yeriyle paylaşma imkanı verecek bu site, takipçilerinin de video yüklemesine izin veriyor'' dedi.

Sitenin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Topbaş, teknolojiyi en iyi kullanan öncü bir belediye olmaktan duydukları gururu dile getirdi.

Topbaş, sadece Türkiye'de internet ortamında bir milyon videonun yüklü olduğu düşünüldüğünde, ''www.ibbtube.com''un öneminin anlaşılacağını ifade ederek, ''Siz de İstanbul ile ilgili bir mesajı veya gidip gördüğünüz yerleri paylaşmak isterseniz, bu siteye yükleyebilirsiniz'' dedi.

Sitenin alanında öncü olacağını düşündüklerini dile getiren Topbaş, şunları kaydetti:

''İstanbul, bu siteyle kapılarını dünyaya açıyor. İstanbul ile ilgili en kaliteli videoları dünyanın her yeriyle paylaşma imkanı verecek bu site, takipçilerinin de video yüklemesine izin veriyor. 12 farklı kategoride hizmet verecek böyle bir siteye sahip olmak belediyemiz açısından çok önemli. Günün her saatinde, dünyanın her yerinden İstanbul ile ilgili istenen her videoya erişme imkanı verecek bu proje, İstanbul'un gelişimine önemli bir katkı sağlayacak. Şehirlerin rekabet ettiği günümüzde İstanbul, başka şehirleri etkileyen, model bir kent olma yolunda bir adım daha atmış oluyor.''

-''İstanbul'un dünyaya açılan penceresi''-

Topbaş, İstanbul'un yeni teknolojilerde var olmasını, rekabette yer alma adına arzu ettiklerini belirterek, kentlerdeki yaşamın hızlanmasının, beklentileri de farklı boyutlara taşıdığını söyledi.

Dünyada 2,1 milyar insanın internet kullandığını aktaran Topbaş, ''Bunu düşündüğümüzde, 'İstanbul'un dünyaya açılan yeni penceresi' diyebileceğimiz sitenin önemi daha iyi anlaşılacaktır. İstanbulluların bütün beklentilerine cevap verecek bu siteyle, dünyanın teknolojik rekabetinde de varız. Haber, şehir, sinema, spor, kurumsal, tiyatro ve yaşam gibi birçok alanda çok kaliteli çözünürlükte videoların paylaşılacağı sitemize, bilgisayar ve cep telefonlarından anında ulaşılabilecek'' şeklinde konuştu.

Topbaş, sitenin yakın zamanda insanların daha güvenli, daha sağlıklı bilgiye ve eğlenceye en hızlı şekilde ulaşmasına imkan verecek hale geleceğine inandığını vurgulayarak, ''Türkiye'de bir ilk olan bu çalışmamızın dünya belediyeleri arasında da bir ilk olduğunu, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Başkanı olarak söyleyebilirim. Sitenin, İstanbulluların tercih ettiği bir site olacağına da inanıyorum'' ifadelerini kullandı.