Advertisement

AB zirvesi öncesi, borç krizinin çözümüne dair bir karar çıkmayacağı beklentisi ve eski Yunan Başbakanı Papademos’un Yunanistan’ın eurodan çıkışına dair hazırlıkların olduğuna yönelik açıklamalarda bulunması, Euro/Dolar paritesinde stresin daha da artmasına ve 8 Ocak’taki dip seviyesinin altına düşmesine neden oldu. ABD’de yeni ev satışlarının beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından Euro/dolar paritesinin 1.2580 seviyelerine kadar gerilemesiyle Borsalarda satışlar hızlandı.


Yunanistan endişesi ABD borsalarında satışlara yol açıyor. Dow Jones bu kaygılarla Ocak'tan beri en düşük sweviyeye indi. S&P 500'deki finans ve sanayi hisseleri de endeksteki en büyük düşüşleri kaydetti. JPMorgan Chase, Dow Chemical ve Caterpillar hisselerinin her biri en az yüzde 1.5 oranında gerilerken bilgisayar üreticisi Dell'in karının beklenenden daha az gelmesiyle şirket hisseleri 2000 yılından beri en büyük düşüşü kaydetti.

S&P 500 Endeksi New York saatiyle 1:49'da yüzde 0.8 geriledi ve 1,305.72 puan oldu. Dow ise yüzde 1'lik düşüşle 12,381.38 puan oldu.

AB liderlerinin bu akşam gerçekleşen zirvesi öncesinde euro dolar karşısında 22 ayın en düşük seviyesine inerken MSCI Tüm Dünya Endeksi de yüzde 1.8 değer yitirdi. ABD'de iyi gelen konut verisi de borsalarda yaşanan düşüşü tersine çevirmeye yetmedi.

Piyasaların Yunanistan beklentileriyle çalkalandığı bugün dolardaki yükselişle altın fiyatları da sert düştü. Haziran teslim metal Comex'te 1,538.60 dolara kadar çekildi. 11 yıldır yükselen altın böylece bu yıl yüzde 1.8 değer kaybetti. Petrolün varil fiyatı ise 90 doların altına indi.

BORSADA KORKULAN SENARYO...YARIN ÖNE ÇIKAN VERİLER...

İMKB de yurt dışı stres nedeniyle yüzde 2 civarında geriledi. Piyasa oyuncularına göre euro bölgesinde stres arttıkça İMKB'de de aşağı yönlü riskler artıyor. Korkulan senaryo ise İMKB’nin düşüş trendi ile birlikte 52.800 seviyelerine kadar çekilmesi.

Yarın yurt içinde ABD ve Euro bölgesinden önemli veriler açıklanacak.
Fransa imalat sanayi ve hizmet PMI, İFO iş dünyası güven endeksi, Euro Bölgesi imalat san. PMI, İngiltere GSYH, ABD Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri, İşsizlik Başvuruları, süregelen işsizlik başvuruları verileri açıklanacak. Euro Bölgesi kaynaklı gelişmeler endeksin yön ve ivme açısından önemli olacak.