Advertisement

Avrupalı liderlerin Brüksel görüşmesinden borç krizinin çözümü konusunda bir şey çıkmaması ve Çin'in imalatlarının 7. ayında da düşebileceğini gösteren raporun etkisiyle Asya Borsaları geriledi.

Satışlarının üçte birini Avrupa'da kaydeden video oyunları konsolü üreticisi Nintendo Co. yüzde 4 değer kaybetti. Demir madeni ve Çin'de imar işleriyle ilgilenen çelik üreticisi Citic Pacific Ltd., Çin'in ekonomiyi desteklemek için daha fazla çabaya ihtiyacının olduğu endişeleriyle yüzde 2.1 geriledi. Petrokimya ve makina traderı Hanwha Corp., inşaat biriminin Irak'ta 8 milyar dolarlık anlaşma yapmasının ardından yüzde 4 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 111.46 puana düştü. Endekste yer alan 10 sektörün 8'inde değer kaybı görüldü. Asya Pasifik Endeksi bugün kayıplar ve kazançlar arasında en azından 6 kez gidip geldi. Yunanistan'ın eurodan çıkacağı ve krizi diğer ülkelere de sıçratacağı kaygıları üzerine endeks 29 Şubat'taki zirvesinden yüzde 14 geriledi. Yunanistan 17 Haziran'da yeniden seçime gidecek.

Piyasanın şu anda Yunanistan konusunda kafasının karışık ve kaygılı olduğunu belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın Sidney'deki yöneticilerinden Nader Naeimi, piyasanın Yunanistan'ın sahneden ayrılacağı konusuna ikna olmuş göründüğünü, ancak çıkışın kontrollü ya da kontrolsüz oluşun fark yaratacağını söyledi.