Advertisement

Euro liderlerinin, Yunanistan'ın euroda kalmasını isterken, krizle mücadele yolları konusunda görüş ayrılığı yaşamasıyla Tokyo Borsası 2. gününde de geriledi.

Avrupa'yı en büyük pazarı olarak gören fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 3.4 düştü. Japonya'nın en büyük petrol üreticisi Inpex Corp., ham petrol fiyatlarının bir gecede düşmesi üzerine yüzde 0.8 değer kaybetti. Satışlarının yüzde 14'ünü Çin'de kaydeden inşaat makineleri üreticisi Komatsu Ltd., Çin'de satın alma yöneticileri PMI endeksinin düşüş kaydetmesinin ardından yüzde 1.1 azaldı.

Gün içinde 10 kereden fazla yön değiştirmesinin ardından Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 8,516.77 puana geriledi. Endeksin işlem hacmi 30 günlük ortalamasında setretti. Daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 717.93 puan oldu.

Yatırımcıların Avrupa konusunda çok duyarlı olduklarını belirten Shinkin Asset Management Co.'nun yatırım yöneticilerinden Naoki Fujiwara, Avrupa'daki liderlik görüşmelerinin yönünün de belirsiz olduğuna dikkat çekti.

Topix Endeksi bu yıl, Çin ekonomisindeki yavaşlama ve Avrupa'ya ilişkin endişelerin etkisiyle 27 Mart'ta kaydettiği zirvesinden yüzde 18 geri çekildi.