Advertisement

Satın alma yöneticileri PMI Endeksi'ndeki düşüşün, Çin hükümetinin altyapı harcamalarını artıracağı açıklamalarını gölgelemesi üzerine Çin Borsası kayıplarını 2. gününe taşıdı.

İmalat sanayînin 7 ayında da gerileyeceğine işaret eden PMI rakamlarının sonrasında Jiangxi Copper Co. ve Aluminum Corp. of China Ltd., metal üreticilerindeki kayıplara öncü oldu. Shanghai Pharmaceuticals Holding Co., 21st Century Business Herald'ın, regülatörlerin, şirketi uyardığını yazmasının ardından 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. China Railway Erju Co., Pekin hükümetinin demiryolu inşalarını hızlandıracağını söylemesi üzerine yüzde 4.7 değerlendi.

Shanghai Kingsun Investment Management&Consulting Co.'nun fon yöneticilerinden Dai Ming, yavaşlayan ekonomi ve Avrupa'daki borç krizinin hâlen daha çözülmesi gereken sorunlar olduğunu belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 2,356.05 puana geriledi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 2,604.98 puandan işlem gördü. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.1 primlendi.