Advertisement

Avrupa hisse sentleri, Almanya iş dünyası güven endeksinin beklenenden fazla düşmesi ve Fransa'da güven endeksinin ikinci ay üst üste gerilemesinin ardından erken saatlerdeki kazançlarını geri verdi. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisseleri de düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 düşerek, Londra saati ile 09:05'te 239.18 puana indi.

Avrupa hisse sentleri dün, Yunanistan'ın önceki Başbakanı Lucas Papademos'un, ihtimali düşük de olsa ülkesinin eurodan çıkmasının hala bir risk olduğunu söylemesinin ardından son bir ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirmişti.

Şef Küresel Hisse Senedi Stratejisti Robert Buckland başkanlığındaki Citigroup Inc. hisse senedi stratejistleri, Avrupa dışında dünya ekonomisinin büyümesi ile birlikte, ucuz değerlemelerin küresel hisse senetlerinde aşağı hareketi sınırlaması gerektiğini kaydediyorlar.

Citigroup stratejistleri, "Hisse senedi beklenti göstergeleri tekrar 'panik' bölgesine düştü ve bu durum, kötü haberlerin büyük bölümünün fiyatlara zaten yansıdığı yolundaki şüphemizi doğruluyor" dediler ve "Küresel hisse senedi piyasaları için diğer bir zor yaz yaşanacak gibi görünürken, hedeflerimiz şimdi, 2012 sonunda yüzde 20'lik bir yukarı hareket şeklinde. Düşüşlerde alım taraftarıyız" değerlendirmesinde bulundular.

Almanya'da iş dünyası güveni Mayıs ayında, Yunanistan'ın eurodan çıkabileceği spekülasyonunun ekonomik görünümü olumsuz etkilemesi sonucu beklenenden daha fazla düştü.

Münih merkezli İfo enstitüsünün 7,000 üst düzey yönetici ve işadamına dayandırdığı iş dünyası güven endeksi, Nisan ayındaki 109.9 seviyesinden Mayıs ayında 106.9'a düştü. Bloomberg News'un anketine katılan 37 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 109.4'e düşmesi bekleniyordu.

Öte yandan, Fransa'da iş dünyası güveni ikinci ay üst üste düşüş gösterdi. İş dünyası güveni, Nisan ayındaki sevieysi olan 95'ten Mayıs ayında 93'e geriledi. Bloomberg News'un anketine katılan 20 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 94 seviyesinde çıkması bekleniyordu.