Advertisement

Avrupa'daki borç krizine ilişkin belirsizliklerin, yabancı yatırımcıların bölgedeki hisse senedi varlıklarını azaltmalarına neden olması üzerine Asya paraları bu yıl en düşüğüne yakın seyretti.

Yabancı fonlar bu haftanın ilk üç gününde Tayvan, Güney Kore, Endonezya ve Tayland'daki hisse senedi piyasalarından 1.1 milyar dolar çekti. Çinli liderler dün politikalarındaki ince ayarlamaları yoğunlaştıracaklarını söyleyerek, azalan iç talep ve Avrupalı yetkililerin Yunanistan'ın eurodan çıkışını önlemeye çalıştıkları bir dönemde ekonomik büyümeyi destekleyeceklerinin sinyalini verdi.

Yunanistan ve Avrupa'daki borç krizinin yatırımcıları riskli varlıklardan uzaklaştırdığını belirten Tokyo'daki Japonya Ekonomi Araştırmaları Merkezi'nin araştırmacılarından Hideki Hayashi, Asya paralarının aşağı yönlü baskısının arttığını söyledi.

Endonezya rupisi yüzde 0.9 değer kaybederek 9,342'ye, Güney Kore wonu da yüzde 0.3 zayıflayarak 1,176.55'e geriledi. Filipin pezosu yüzde 0.2 düşüşle 43.508 seviyesinden, Tayland bahtı da yüzde 0.1 kayıpla 31.54'ten işlem gördü. Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi dün 114.30 seviyesinden 15 Aralık'tan bu yana en düşüğünü kaydetti.