Advertisement

ABD'de bugün açıklanacak olan dayanıklı tüketim malları siparişlerinde artış ve işsizlik başvurularının sabit kalmasının beklenmesiyle ABD endeks vadelileri kayıplarını geri alarak yükselişe geçti.

Hewlett-Packard Co., beklentinin üzerinde satış ve kar açıklamasının ardından ralli yaptı. JP Morgan Chase&Co. değer kaybetii.

Haziran teslimatlı Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri önce yüzde 0.7 düştü; ardından kayıplarını geri alarak yüzde 0.4 yükseldi ve 1,320.7 puana çıktı. S&P 500 Endeksi dün Avrupalı liderlerin bölgedeki borç krizini sonlandırmak için daha fazla çaba göstereceğine yönelik iyimserlik üzerine artıda kapanmıştı. Dow Jones Vadeli Kontrarları da yüzde 0.3 artışla 12,502 puana yükseldi.

Yunanistan'daki belirsizliklerden ötürü borç krizinin kötüleyeceğine dair kaygılar, bu ay küresel piyasalarda 4 trilyon doları eritti. S&P 500 Endeksi yüzde 5.7 geriledi.

Fırsatların olduğunu söyleyen Paris'teki Altimeo Asset Management'ın başkanı Bernard Delattre, herkesin korktuğu esnada piyasaya girmenin, değerlemeler bakımından bir fırsat olduğunu savundu.

ABD'de bugün açıklanacak olan Nisan ayı dayanıklı tüketim malları siparişlerinin önceki ayda yüzde 3.9 düşüş kaydetmesinin ardından yüzde 0.2 artışa işaret etmesi bekleniyor.