Advertisement

ABD'de bilgisayar, makina ve diğer sermaye ekipmanları siparişleri, Nisan ayında düştü ve böylelikle iki ay üst üste aşağı yönde hareket etti. Bu durum, ABD'de işletme yatırımlarında yavaşlama olduğunu işaet ediyor.

Uçak hariç askeri olmayan dayanıklı tüketim malları siparişleri, Mart ayında yüzde 2.2 düştükten sonra, Nisan ayında yüzde 1.9 geriledi ve son bir yılda ilk kez iki ay ard arda düşüş gösterdi. Kullanım ömürleri en az iki yıl olan malları içeren tüm dayanıklı tüketim malları için siparişler Nisan ayında yüzde 0.2 yükselerek, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin emdyan tahmini ile aynı seviyede çıktı.

Avrupa'da ve Asya'nın bazı bölümlerinde görülen yavaşlama ve buna ek olarak, vergi avantajlarının sona erdirilmesinden sonra yavaşlayan işletme harcamaları, bu yıl imalat sanayini sınırlayabilir. Aynı zamanda, oto üretimindeki sıçrama, metal ve tekstil gibi sektörlere yayılabilir ve bu durum, dünyanın diğer kısımlarındaki yavaşlamayı dengeleyebilir.

West Chester, Pennsylvania'da Moody’s Analytics Inc. kıdemli ekonomisti Ryan Sweet, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "İmalat sanayinde son dönemde bir ivme kaybı var" dedi.