Advertisement

Merkel, bugün Berlin'de düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, mali birliğin istikrarlı bir Avrupa için şart olduğunu belirterek, "Bütçe kurallarını daha bağlayıcı hale getirmeden siyasi birliği sağlayamayacağız" şeklinde konuştu.

Euro krizine karşı Eurobond adlı ortak bonoların piyasaya sürülmesi görüşüne bir kez daha karşı çıkan Merkel, dayanışma aracı olarak görülen Eurobond'ların gelecekte Avrupa'yı, bugün içinde bulunduğu durumdan daha sıkıntılı bir konuma sürükleyebileceği uyarısında bulundu.

Merkel, Federal Meclis'te (Bundestag) temsil edilen partilerin genel başkanları ve meclis grubu başkanlarıyla bugün başbakanlıkta biraraya gelerek mali birliğin uygulanması konusunda görüşecek.

Mali birliğin Almanya'da kabul edilebilmesi için hükümetin hem Bundestag'da hem de Federal Eyalet temsilciler Meclisinde (Bundesrat) üçte ikilik çoğunluğu sağlaması gerekiyor. Mevcut durumda Merkel'in, muhalefet partilerinin de desteğine ihtiyacı var.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Mayıs 2012 Perşembe, 17:51 Misafir sonunda almanya euro da tek basına kalacak. durum gidişatı bunu gösteriyor.ab de durum sanılanın çok ötesinde vahim ve ab dağılma sürecine temmuz ayından itibaren girmiş olacak.