Advertisement

ABD hisse sentleri, iki ay üst üste düşüş gösteren ABD dayanıklı tüketim malları siparişlerinin, Hewlett-Packard Co.'daki güçlü yükselişi dengelemesi ile birlikte durgun seyrediyor.

Kişisel bilgisayar üreticisi Hewlett-Packard, işgücünü 27,000 kişi azaltma planını duyurması ve çeyrek dönem satışlarının ve karının analistlerin tahminlerinden iyi çıkması sonucu yüzde 4.8'lik güçlü bir yükseliş gerçekleştirdi. Facebook Inc., hafta başında yüzde 19 düştükten sonra, bugün yüzde 1.9 yükselerek çıkışını ikinci güne taşıdı. Dünyanın en büyük ikinci lüks mücevher perakendecisi Tiffany & Co., tüm yıl kar ve satış tahminlerini düşürmesinin ardından yüzde 7.6 değer kaybetti.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yaklaşık yüzde 0.1 yükselerek, New York saati ile 09:42'de 1,319.09 puana geldi. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi, bu hareketle birlikte, dört günde yüzde 1.9 yükseldi. Dow Jones Endeksi ise 6.32 puan ya da yüzde 0.1 düşerek 12,489.83 puana geriledi.

Paris'te Altimeo Asset Management başkanı Bernard Delattre, "Hisse senedi piyasalarında fırsatlar var" dedi ve "Herkes korktuğu zaman, çıkış zamanı. Değerlemelere baktığımız zaman ise, avantajlı zaman" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa'daki borç krizine yönelik endişeler, S&P 500 Endeksi'ni, Nisan ayında gördüğü dört yılın zirvesinden yüzde 8.7 düşürdü. Gösterge endeks dün, açıklanan kar toplamının 13.32 katı seviyede seyretti. Bu, 1954 yılından bu yanaki ortalama olan 16.4'ün altında.

Bugün ABD'de açıklanan uçak hariç sivil dayanıklı tüketim malları siparişleri, Mart ayındaki yüzde 2.2'lik düşüşün ardından Nisan ayında yüzde 1.9 azaldı. Bu veri böylelikle son bir yılda ilk kez iki ay üst üste düşüş gösterdi. İşsizlik başvuruları ise geçen hafta fazla bir değişiklik göstermedi ve bu durum, emek piyasaındaki toparlanmanın mola vermiş olabileceğini işaret ediyor.