Advertisement

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, Günden Kalanlar programına katılarak, Bloomberg HT Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Kerem Alkin ve Ekonomi Müdürü Özlem Dalga'nın sorularını yanıtladı.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, Anayasa Mahkemesi'nin "4+4+4"ün iptal istemini reddetmesinin hayırlı olduğunu ve iptal kararıyla muhalefetin iddialarının yersiz olduğunu söyledi.

-"Avrupa'da kriz derinleşiyor"-

Avrupa'daki ekonomik krizle ilgili görüş bildiren Gedikli, "Avrupa'daki krizin derinleştiği geçen yıl görülüyordu. Krizin giderek derinleştiği gözleniyor" dedi.

Gedikli, Türkiye ekonomisi hakkında da değerlendirmelerde bulunarak, "Türkiye ekonomisinde yumuşak iniş süreci başladı. Cari açığın aylık seyrini izlemek gerekiyor" şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa Birliği'nin (AB) rekabet sorunu olduğuna dikkat çeken Gedikli, Almanya'nın Yunanistan ile ilgili kontrollü bir kriz yönettiğinin söylenebileceğini belirtti.

Gedikli, "Avrupa'da krizi çözebilecek güçlü bir siyasi irade yok. Dünya genelinde kur savaşları yaşanıyor. AB krizinin Türkiye'ye olumlu sonuçları da var. Avrupa Merkez Bankası (AMB) krizi çözmek için sürekli para basıyor. AB, krizi mali politikalarla değil, para politikasıyla çözmeye çalışıyor. Avrupa bankalarında risklerin hepsi görünmüyor" dedi.

Dünyadaki likiditenin arttığını ve Türkiye'nin bundan yararlanacağını söyleyen Gedikli, "İşadamı bizim için en önemli, en değerli kişidir" şeklinde konuştu.

-"Türkiye yükselen ülke"

Gedikli, Türkiye'nin yükselen bir ülke olarak görüldüğüne dikkat çekerek, "Türkiye'nin yükselişi görülmezse, çok kötü tahminler yapılır" dedi.

Suriye ile sorunun ardından Mısır'a ro-ro çözümünün geliştirildiğini söyleyen Gedikli, "Yunanistan'ın bu noktaya geleceğini bilmeyen yoktu" yorumunda bulundu.

-"Merkez Bankası'nın kararı daha çok TL'ye yönelik"-

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın munzam karşılıklar konusunda Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmeler konusundaki soruya ise Gedikli, "Merkez Bankası'nın kararı daha çok TL'ye yönelik" dedi.

Bankaların yeni krediler konusunda aşırı temkinli yaklaştığını söyleyen Bülent Gedikli, "Ekonominin yavaşlama sürecinde iki defa frene basmamak gerekiyor. Türkiye'nin daha hızlı frene basması sonuç vermeyecektir" dedi.

-"Cari açıkta bir yavaşlama eğilimi var"-

Cari açık konusunda da değerlendirmelerde bulunan Gedikli, "Cari açıkta bir yavaşlama eğilimi var. Üretime yönelik bir cari açık söz konusu. Türkiye'ye yabancı sermaye girişi daha da artacak. Türkiye'nin kullanabileceği düşük faizli finansman imkanları var. Net hata noksanın nereden kaynaklandığı biliniyor " şeklinde konuştu.

-"S&P, bu açıklamayla tetikçilik yapmaya devam edeceğim diyor"-

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Türkiye kararına getirilen eleştiriler sonrası yaptığı açıklama konusunda ise Gedikli, "S&P, bu açıklamayla tetikçilik yapmaya devam edeceğim diyor. Bu kuruluşlar kendi çalışma yöntemlerini masayay yatırmalı" dedi.

Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) konusunda da konuşan Bülent Gedikli, "Türkiye her noktada hızlı karar alabilecek güçte. TTK bunlardan biri. Siyasi istikrar uluslararası ortamda önemli bir değer. Türkiye bunu yakalamış halde. Yeni TTK şirketlerin yapısını ve iş yapma yönetmini güçlendiriyor" dedi.