Advertisement

AVRUPA’DA SON DURUM

Dün açıklanan Satın Alma Yöneticileri (PMI) endeksleri Avrupa’nın birçok bölgesinde ve özellikle de Fransa ve Almanya gibi ülkelerde daralmaya işaret etti. Ekonomik aktivitenin yavaşladığını yeninden tatmak imkanı bulan yatırımcılar satışa yöneldiler. Günün devamında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinden gelen ‚cephanemiz  bitmedi‘ açıklamaları ise boğaları umutlandırdı. Avrupa’nın genelini yansıtan Eurostoxx 600 Endeksi % 1 prim yaptı. ECB’den ve diğer merkez bankalarından krizin önceki turunda olduğu gibi ortaklaşa bir hamle bekleyen piyasa katılımcıları riskli varlıklarda pozisyon açtılar. Akşam saatlerinde İtalya Başbakanı Mario Monti de son yapılan Avrupa Liderler Zirvesi’nde ülkelerin çoğunun ortak Eurobond kanısında olduğunu ve kısa zamanda bu yönde adımlar atılıp Almanya’nın ikna edilebileceğini söyledi. Haberin ardından riskli varlıklarda gün içinde yenilenmiş bir alım iştahı yaşandı. Yunanistan cephesinde ise anketler yarışmaya devam ediyor. Son yapılan iki ankete göre Syriza ve New Democracy (ND) önde olan partiler. Syriza lideri Tsipras Euro’da kalmayı savunurken, kemer sıkma tedbirlerine karşı çıkıyor. ND lideri ise Yunanistan’ın AB’de ve Euro’da kalmak için sözlerine sadık kalması gerektiğini düşünüyor.

ABD’DEN ASYA’YA

Monti haberleri ile eksilerini telafi eden ABD hisseleri günü artıda tamamlamayı başardılar. S&P 500 Endeksi % 0.14 artış kaydederken son puan seviyesi 1.320 oldu. Dow Jones ise seansı % 0.27 primle 12.529’dan tamamladı. Bankacılık hisseleri günü artıda kapamayı başarırken halka arzından sonra Facebook ilk kez iki gün üst üste yükselebildi. Vadeli işlemlerde ise S&P 500 kontratları % 0.28 düşüşteler. ABD’de 10 yıllık tahvil faizi % 1.7654’e inerken dünkü ihalede ABD Hazinesi 7 yıllık tahvilleri rekor düşük faizle sattı. Dolar Endeksi 82.3 ile yükseliş trendine devam ediyor. Açıklanan haftalık işsizlik verilerinin beklentiler dahilinde gelmesi ve dayanıklı tüketim mallarında da bir sürpriz yaşanmaması veriye dayalı işlemleri sınırlı tuttu. Bugün açıklanacak Michigan Üni. Tüketici Güveni beklenen tek veri olacak.

Avrupa’daki veri akışının mutlu etmemesi ve Çin endişeleri Asya’yı aşağı çekiyor. MSCI Asya Endeksi % 0.7 geriliyor ve 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi % 0.7 düşüşte. Çin Yuanı ise ABD Doları’na karşı 5 ayın dibine indi. Ülkenin en büyük bankalarının kredi kotalarının altında kalmalarıyla toplam 8 – 8.5 trilyon Yuan hedefli kredi hacminin 7 seviyesinde kalacağı ve ikinci çeyrekte dip  yapacağı düşünülen ekonominin daha geç aşağı döngüden çıkacağı spekülasyonuyla psikolojiler bozulmuş durumda. Son çıkan Credit Agricole raporunda da bu durumla başa çıkmak için ülkede gelecek yıl 150 milyar dolarlık canlandırma paketine ihtiyaç duyacağı tahmin ediliyor. Şanghay Bileşik Endeksi % 0.52 geriliyor. Japonya’da 3. Aydır enflasyonun yükseliyor olması olumlu bir sinyal kabul edilirken Japon Nikkei Endeksi % 0.08 düşüşte.

EMTİADA CILIZ TEPKİ

Dün yaşanan risk alma modunda emtia yükseldi. 24 ham maddeyi içeren S&P GSCI Emtia Endeksi % 0.4 yükselirken, bugün ise satışlar görülüyor. Petrol zirvesinden sonuç çıkmadı ancak görüşmelerin de 18-19 Haziran’da Moskova’da devam edeceği açıklandı. P5 + 1 ve İran şeklinde formülize edilen görüşmelerde ülkelerin İran’a karşı ödün vermemeleri görüşmeleri tıkamış durumda. Alınan kararlar gereği ülkenin bankacılık sistemi uluslararası para transfer sistemi SWIFT’den çıkarıldılar. Birçok ülke petrol alımlarını azalttılar ve 1 Temmuz’da Avrupa ülkeleri petrol alımlarını bitiriyorlar. ABD tipi ham petrol varil başına 90.64’e inerken Brent petrol ise 106.37’de. Dün büyük satışların karşılandığı gümüşte bugün ise gerileme var ve % 1.04 gerileyen nakit gümüş ons başına 28’den alıcı buluyor. Spot altın ise ons başına % 0.3 düşüşle 1.554 dolarda. Dolar Endeksi’ndeki yükske seyre rağmen tarım emtiasında alımlar hakim. Mısır % 0.9 prim yaparken ABD’deki hava şartları destekçi konumunda. CBOT’de soya fasulyesi % 0.16 yukarıda ve buğdayda alımlar % 0.38 ile sınırlı kalmış durumda. COMEX bakır ise % 0.22 primli.

İÇERİDE İMKB KONUŞULUYOR

Hem Denizbank hem de Akbank’ta süreçlerin hızlanması yeni hesaplar yaptırırken İMKB 100 Endeksi % 1.47 düşüşle 54.916 puana indi. Banka hisseleri % 1.07 düştü, sanayi hisseleri ise % 2.48 düştüler. Döviz güne sakin başlıyor, Sepet Kur 2.0826’dan işlem görüyor. Dolar / TL 1.8485’te ve Euro / TL 2.3160’tan alıcıı buluyor. Gösterge faiz güne % 9.52 bileşikle başlarken dünkü işlemlerde getiri eğrisinin birçok vadesine alım geldi. TCMB ise ek parasal sıkılaştırma yapmaya devam etti ve böylece 4. Gününde de sıkılaştırma devam etmiş oldu.

 

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü