Advertisement

Asya Borsaları, ekonomik yavaşlamanın etkisiyle Çin'in en büyük bankalarının, 7 yıl sonra ilk kez kredi hedefini tutturamayabileceğine dair kaygıların etkisiyle düştü. MSCI Asya Pasifik Endeksi 4 haftanın en düşük düzeyine geriledi.

China Minsheng Banking Corp. yüzde 2.8 düşüşle Hong Kong'taki bankaları aşağı çekti. Satışlarının yüzde 79'unu Avrupa'da gerçekleştiren Esprit Holdings Ltd. yüzde 3.1 geriledi. Sims Metal Management Ltd., yıllık kazançlarının düşeceği tahmininde bulunmasının ardından yüzde 5.6 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 111.28 puana gerileyerek bu haftayı yüzde 1.2 aşağıda kapamaya yöneldi. Endeks daha erken saatlerde İtalya Başbakanı Mario Monti'nin Yunanistan'ın büyük ihtimalle euroda kalacağın ve AB liderlerinin çoğunluğunun ortak euro bonolarından yana olduğunu söylemesiyle yüzde 0.3 yükselmişti.

Sanayi şirketlerinin iştahını açacak ve kredi taleplerini destekleyecek faktörlerin de emlak kontrolleri ve ihracat beklentilerinin düşük olmasından ötürü çok az olduğunu belirten Samsung Asset Management Co.'nun yatırım genel müdürü Pauline Dan, Euro Bölgesi'ne yönelik bitmeyen endişelerin bulunduğunu, bunun da insanları piyasadan uzak tuttuğunu söyledi.

Yunanistan 17 Haziran'daki eurodaki geleceğini belirleyecek seçimlerine hazırlanırken, Asya Pasifik Endeksi 4. haftasını da ekside tamamlayarak Kasım'dan bu yana en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti. 23 Mayıs'ta Brüksel'de yapılan AB zirvesinde Avrupaleı liderler Yunanistan'a euroda kalma çağrısı yaptı ve krizin çözümü için ortak euro bonolarının çıkarılmasını konuştu.